• In English
 • Захист прав власності: В Україні запрацювала нова облікова система часток товариств
  Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України, опубліковано 03 квітня 2024 року о 16:09

  НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) повідомляє, що відтепер товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю та їх учасники можуть перевести облік часток з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до облікової системи часток Національного депозитарію України.

  Система запрацювала з березня 2024 року і новою послугою вже встигло скористатися ТОВ «ШПОЛА-АГРО ІНДУСТРІ».

   «Надання можливості учасникам товариств перевести облік часток з Єдиного державного реєстру до Центрального депозитарію – це фундаментальна робота нас, як регулятора. Метою такого обліку є фіксація фактів набуття і припинення прав на частки, обмеження прав на частки та, безперечно, захист права власності на частку від його несанкціонованої втрати. Впевнений, що для ринку відкривається новий етап і це ще один крок назустріч цифровізації та діджиталізації процесів», — коментує Максим Лібанов, Член НКЦПФР.

  «Запровадження механізму обліку часток ТОВ та ТДВ через облікову систему часток Центрального депозитарію є революційним нововведенням. Одна особа зможе об’єднати свої права власності на цінні папери та частку в товаристві в одній депозитарній установі та скористатися додатковими сервісами, які пропонує Центральний депозитарій. Наприклад, електронні збори учасників, що є актуальним в сучасних умовах. Крім того, використання рахунків умовного зберігання (ескроу) для гарантування виконання зобов’язань за операціями з відчуження часток підвищить гарантії кредиторів, права та вимоги яких забезпечуються заставою прав на частку товариства, і надасть можливості розширити застосування такого виду забезпечення», – Марина Адамовська, Член Правління ПАТ «НДУ».

  Облік в системі НДУ це:

  - додатковий механізм захисту права власності на частки товариства,

  - гарантування дотримання режиму обмежень на частки товариств (зокрема, при заставі),

  - дієвий механізм гарантування виконання зобов’язань за правочинами щодо часток товариства (рахунок умовного зберігання (ескроу),

  - технологічний спосіб проведення електронних зборів учасників товариства,

  - нові можливості при проведенні корпоративних подій (виплата дивідендів та направлення повідомлень через облікову систему),

  - консолідація учасником свого інвестиційного портфеля в одній депозитарній установі.


  Детальніше про послуги з обліку часток ТОВ та ТДВ на офіційному вебсайті НДУ за посиланням.