Міністерство закордонних справ України уважно вивчило звіт Організації із заборони хімічної зброї щодо використання росією заборонених хімічних речовин.
Звіт відзначає, що надані Україною докази, зокрема граната РГ-Во та відповідні зразки ґрунту, були зібрані та надані представникам ОЗХЗ із дотриманням ланцюга передачі доказів у процесуальний спосіб (chain-of-custody) та відповідних процедур.
Надані Україною докази були ретельно проаналізовані двома незалежними одна від одної сертифікованими лабораторіями ОЗХЗ.
Документ підтверджує, що надані Україною докази є хімічними засобами боротьби із заворушеннями, які, як неодноразово заявляла Україна, регулярно застосовуються російською федерацією як засіб ведення війни проти Сил безпеки і оборони України.
Звіт Організації із заборони хімічної зброї є виразним підтвердженням систематичного застосування російською федерацією небезпечних хімічних речовин проти України.
Так, у період з лютого 2023 року до жовтня 2024 року, були задокументовані понад 4 600 випадків застосування рф боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема хлоробензальмалононітрил (CS), хлорацетофенон (CN), а також хлорпікрин та меркаптани (малодоранти).
Примітним є те, що гранати РГ-Во виготовляються на російських підприємствах, зокрема в науковому центрі «Прикладна хімія» та Науково-дослідному інституті прикладної хімії.
Такі дії російської федерації є грубим порушенням пункту 5 статті 1 Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення.
російська федерація неодноразово застосовувала хімічну зброю на території суверенних держав, а отже не має жодного морального права входити до складу керівних органів відповідних міжнародних організацій, зокрема Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї.
Використання росією заборонених хімічних речовин на полі бою вчергове свідчить про хронічну зневагу рф до норм міжнародного права. Російський режим становить загрозу для всієї міжнародної спільноти, а отже потрібне обʼєднання всіх зусиль задля досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру.
Закликаємо партнерів до рішучих дій, аби зупинити агресора та притягнути винних у злочинах до відповідальності. Справжній мир можна досягти лише завдяки силі, а не умиротворенню.