• In English
 • За участі Міненерго триває робота з розблокування ЕСКО-договорів та розвитку ринку ЕСКО
  Міністерство енергетики України, опубліковано 13 листопада 2020 року о 15:25

  Міністерство енергетики розробило низку пропозицій щодо розвитку ринку ЕСКО, які передбачають розблокування процесу укладання ЕСКО-договорів, спрощення процедури їх підписання, покращенням привабливості та надійності ЕСКО-проектів для фінансових установ, розширення механізму енергосервісу для модернізації об’єктів комунального господарства тощо.

  Механізми ЕСКО є дуже результативними для впровадження енергоефективних заходів. На сьогодні місцевими та центральними органами влади укладено 548 ЕСКО-договорів на загальну суму майже 1,26 млрд грн. Водночас, зараз існує низка бар’єрів, що не дозволяють ринку ЕСКО розвиватися. Зокрема, через правові колізії заблоковано підписання ЕСКО-договорів.

  Для подолання технічного бар’єру Міненерго розробило законопроект, який після погодження Урядом було зареєстровано у Верховній Раді (проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», № 4274).

  Водночас Міністерство енергетики спільно з Держенергоефективності за підсумками консультацій з представниками бізнесу та замовниками енергосервісу із залученням проектів міжнародної технічної допомоги підготувало пропозиції для подолання основних перешкод для подальшого розвитку механізму енергосервісу.

  Ці напрацювання стали основою законопроектів № 4356 та 4357, які подав на розгляд Парламенту народний депутат, член комітету з питань енергетики та ЖКП Юрій Камельчук.

  Вони допоможуть відновити процес укладання договорів і дадуть поштовх до розвитку енергосервісу в Україні.

  Законопроектами передбачено таке:

  •         Розблокування процесу укладання ЕСКО-договорів шляхом усунення правових колізій, що виникли із прийняттям нового закону про Публічні закупівлі.

  •         Запровадження рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків за енергосервісними договорами для захисту приватних ЕСКО-інвестицій.

  •         Поширення механізму енергосервісу на бюджетні установи державної форми власності, які не координуються ЦОВВ.

  •         Спрощення та пришвидшення процедури укладання ЕСКО-договорів після успішного завершення тендеру.

  •         Удосконалення термінів та підходів до визначення базового рівня споживання енергії та підходів до фіксації недотримання санітарних умов.

  •         Можливість включення окремих заходів із заміщення традиційних видів палива в рамках енергосервісу

  •         Можливість для сторін ЕСКО-договору переглядати розподіл економії на користь замовника, якщо він самостійно впроваджує додаткові енергоефективні заходи

  •         Можливість пріоритезувати більш комплексні енергоефективні заходи за енергосервісом.

  •         Обов’язок застосування елементів системи енергоменеджменту та енергомоніторингу.

  •         Можливість матеріально стимулювати осіб, залучених до енергосервісу, за рахунок економії енергетичних витрат через успішну реалізацію ЕСКО-договору.

  •         Унормування підходів до підстав для перегляду ціни енергосервісного договору за згодою сторін.

  Після прийняття законодавчих змін в рамках нової цільової 5-річної програми з енергоефективності планується надання державної підтримки ЕСКО-проектам, зокрема через механізм здешевлення кредитів.

  Міненерго заявляє про свою готовність до оперативної та якісної співпраці та просить розглянути та підтримати вказані ініціативи для покращення умов реалізації ЕСКО-механізму в Україні.