• In English
 • За перші три місяці 2024 року держава оплатила медзакладам понад 800 млн грн за надані пацієнтам реабілітаційні послуги, — Віктор Ляшко
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 13 квітня 2024 року о 10:10

  Наразі безоплатна для пацієнтів реабілітаційна допомога стаціонарно надається у 269 медзакладах по всій Україні та у 450 — амбулаторно. Про це повідомив Міністр охорони здоровʼя України під час форуму «Життя регіонів в умовах війни» в межах Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України в Чернівцях.

  «Якісна, доступна, безоплатна реабілітація у всіх областях України — наш топ-пріоритет. Торік ми представили Президенту України концепцію розвитку реабілітаційної допомоги, яка покликана втілити цей пріоритет в життя. Крок за кроком рухаємося в цьому напрямку. У кожній кластерній та надкластерній лікарні країни має функціонувати реабілітаційне відділення. Для цього консолідуємо зусилля з керівниками цих лікарень та представниками місцевої влади. Наразі 58% медзакладів спроможної мережі по всій Україні виконали це завдання та успішно надають реабілітаційну допомогу пацієнтам. Ми зі свого боку допомагаємо з оснащенням та підвищенням якості. За перші три місяці 2024 року держава оплатила медзакладам понад 800 млн грн за надані пацієнтам реабілітаційні послуги, — зазначив Віктор Ляшко. — Важливий момент — безпека і пацієнтів, і медиків. Аби її забезпечити та вже цього року розширити мережу укриттів у медичних закладах, уряд виділив з державного бюджету один мільярд гривень. Тепер обласні військово-цивільні адміністрації мають до 1 травня зібрати інформацію про готові до реалізації проекти укриттів у лікарнях спроможної мереж, і до 15 травня — надати її Міністерству охорони здоров’я».

  Для повноцінного забезпечення наявної потреби в реабілітаційній допомозі необхідно, щоб у медзакладах функціонувало близько 7000 ліжок. 5250 з них згідно з представленою концепцією мають працювати в закладах спроможної мережі. Наразі в цих медзакладах розгорнуто вже 4298 ліжок.

  Для покращення якості реабілітаційних послуг МОЗ ініціювало розвиток центрів досконалості. Вони є осередками передових методик та навчальною базою для фахівців із мультидисциплінарних реабілітаційних команд з усієї країни. Наразі таких центрів вже сім: два у Києві, а також по одному в Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці, Тернополі. Це те рішення, яке дозволяє підвищити якість за відносно короткий проміжок часу, забезпечити безперервність навчання та оперативно масштабувати кращий досвід.

  Також МОЗ впроваджує пілотний проект з дуальної освіти для студентів спеціальності 227 «Терапія та реабілітація». Під час навчання вони матимуть змогу працювати у реабілітаційних відділеннях як асистенти, тобто на практиці отримувати необхідний досвід. Загалом кількість випускників-фахівців з реабілітації цьогоріч майже на 30% більша у порівнянні з минулим роком. Йдеться про 3700 випускників. Таким чином, у 2024 році потреба в асистентах фізичного терапевта або ерготерапевта може бути повністю закрита.

  Ще один важливий напрям, необхідний для повноцінного відновлення людини — психореабілітація. МОЗ працює над створенням спеціалізованих центрів відновлення психічного здоровʼя нового зразка — хабів для психореабілітації національного та регіонального рівнів. Проекти планується реалізувати на базі 12 санаторно-лікувальних закладів, які знаходяться на Одещині, Львівщині, Івано-Франківщині та в місті Києві.

  Крім цього, у кожній кластерній лікарні запрацюють центри ментального відновлення — спеціальні структурні підрозділи, призначені для надання психосоціальної допомоги вторинного та третинного рівнів. Це і індивідуальна терапія, і сімейна/групова, надання допомоги із застосуванням телемедичних рішень, а також за місцем перебування пацієнта.
  Нагадаємо, нещодавно Центр психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» став сьомим центром досконалості.