• In English
 • З часу незаконної окупації Криму РФ цинічно порушує там не лише українське, а й міжнародне законодавство, - Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 28 грудня 2017 року о 10:20

  27 грудня в  Національному музеї історії України в Другій світовій війні відбулася міжнародна конференція «Крим 2014-2017: анексована культура».

  Під час брифінгу, присвяченому стану культури та забезпечення прав у сфері культури на території АР Крим, Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що з моменту незаконної анексії АР Крим відомство  неодноразово зверталось  до міжнародних організацій, зокрема, до штаб-квартири ЮНЕСКО та  ІСОМ щодо порушень РФ норм міжнародного та українського законодавства на тимчасово окупованій території АР Крим. Зокрема, Мінкультури має документальні підтвердження та фото фіксацію проведенням масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний №  285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів в місті Бахчисарай і внесений від України до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році.

  Наразі йде підміна всіх понять цивілізованої реставрації, до проведення робіт залучаються компанії, які не мають досвіду та відповідних ліцензій на проведення такого рівня робіт у сфері реставрації, які  до того ж здійснюють це просто в скандальний рейдерський спосіб. Те, що має зберегти  автентичний вигляд просто заливають бетоном, ушкоджені розписи 18-го століття, СТАРОВИННІ ДУБОВІ БАЛКИ з Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі), сам Ханський палац знаходить під загрозою. Все це свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень таких міжнародних актів як Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 р. та Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 1972 р. Коли у випадку збройного конфлікту держави-сторони зобов’язуються поважати культурні цінності», -  наголошує Євген Нищук.

  Він також підкреслив, що Мінкультури  зі свого боку докладає всіх зусиль, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до грубих порушень з боку РФ та організувати моніторингову місію ЮНЕСКО для огляду стану цих об’єктів.  Євген Нищук наголосив, що наразі підготовлена резолюція, яка наприкінці конференції буде озвучена, що передбачає звернення  і вимогу до Уряду РФ про негайне припинення незаконних робіт та порушення прав із захисту культурних надбань світового значення.

  «Безумовно також  буде звернення і  до наших державних інституцій  - Президента України, Верховної Ради України,  Генеральної прокуратури, МЗС та інших органів центральної влади. На превеликий жаль, у нас зараз немає жодної можливості здійснювати будь-який контроль та упереджувальні дії щодо збереження культурних цінностей.  Відсутній навіть допуск на територію Криму, доводиться покладатися на інформацію,  яку ми отримуємо з відкритих джерел або свідків подій. Беззаперечно,  на період незаконної окупації частини суверенної території України саме Російська Федерація як країна-окупант несе повну відповідальність за збереження об’єктів культурної спадщини та культурні цінності на цій території відповідно до норм і принципів міжнародного права», - говорить Євген Нищук.

  На переконання голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Рефата Чубарова все, що сьогодні робить російська окупаційна влада має за мету знищити власне історичне обличчя Криму, руйнуючи історію кримськотатарського народу та українські пам’ятки культури.

  «За декілька років окупації РФ зробила все можливе для того, щоб закріпити те, що вони називають скрепами, привносячи та штучно нав’язуючи непритаманне нашій культурі, руйнуючи все,  що нам дороге, те, що відрізняє Крим та дає йому інше звучання та навіть зовнішній вигляд», - говорить Рефат Чубаров.

  За його словами, як член Національної делегації  України в ЮНЕСКО за останні роки він неодноразово намагався здійснити все, щоб ця поважна організація безпосередньо зайнялася  ситуацією в Криму, але політизованість даного питання ускладнює його вирішення.

  «Я переконаний, що нам необхідно продовжити роботу задля того, щоб  експерти ЮНЕСКО побували Бахчисараї, відвідали Ханський палац і побачили те, що там насправді відбувається», - додає Рефат Чубаров. - Там де мова йде про збереження унікальних історичних  пам’яток,  будь-яке втручання без професійної спеціальної підготовки  та дотримання методів збереження оригінальності  - це є злочином проти пам’яток та  вбивством кримськотатарської культури, зокрема».

  Голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький переконаний, що захисту та збереження потребує також нематеріальна культурна спадщина Криму, що стало б серйозною підтримкою кримськотатарського народу. З боку держави потребує більше уваги ситуація, яка склалась із збереженням та відродженням культури кримськотатарського народу.

  «Очевидно, що потрібно збільшити фінансування програм по підтримці  культурної спадщини кримськотатарського народу. Наразі, знайдена можливість підтримати кримський телеканал АТР,  Мінкультури створено Кримський дім. Ми звертаємось до різних міжнародних організацій щодо збереження культурних пам’яток кримських татар та привертаємо увагу до того, що насправді відбувається  в Криму», - повідомив Микола Княжицький.

  Під час міжнародної конференції «Крим 2014-2017: анексована культура», яка проводилась з метою обміну інформацією та аналізу стану сфери культури та забезпечення прав громадян в сфері культури в анексованому Криму,  обговорювалися наступні  питання:

  – Археологічні розкопки в Криму 2014-2017;

  – Музейні колекції та музейний фонд України під окупацією;

  – Проблеми забезпечення захисту культурної спадщини (пам’ятки та заповідники);

  – Мовна політика окупаційної влади;

  – Порушення прав людини у сфері культури в Криму в 2014-2017 рр.