• In English
 • З 1 липня Національна служба здоров’я адмініструватиме програму реімбурсації інсулінів
  Національна служба здоров’я України, опубліковано 22 лютого 2021 року о 15:13

  Рецепт на інсуліни буде винятково електронним, а маршрут пацієнта - зрозумілішим.

  Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сьогодні кожна десята людина у світі має цукровий діабет. Сьогодні у світі близько 425 мільйонів людей живуть із цукровим діабетом. Ця недуга входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію та смерть. За прогнозами медиків, цукровий діабет до 2030 року стане сьомою найпоширенішою хворобою на планеті.

  Цукровий діабет — це хронічне захворювання, що розвивається внаслідок недостатнього вироблення організмом інсуліну. Розрізняють цукровий діабет І типу і цукровий діабет II типу.

  З 1 липня Національна служба здоров’я адмініструватиме програму реімбурсації інсулінів. Ми станемо єдиним платником за програмою. Рецепт на інсуліни буде винятково електронним, а маршрут пацієнта - зрозумілішим.

  Більш поширеним є діабет другого типу. Він розвивається через неефективне використання інсуліну організмом. До недавнього часу діабет ІІ типу спостерігався лише серед дорослих. Проте сьогодні він значно “помолодшав”. Його діагностують навіть у дітей.

  Для пацієнтів з діабетом ІІ типу є можливість отримувати необхідні ліки за програмою реімбурсації - безоплатно або з незначною доплатою. На сьогодні в оновленому Реєстрі ліків - 48 лікарських засобів для лікування діабету ІІ типу. З них - 23 безоплатні, решта - з незначною доплатою. Отримати ліки можна за електронним рецептом лікаря у аптеці. законтрактованій з НСЗУ. Така аптека має наліпку на дверях “Доступні ліки”. У 2020 році лікарі виписали понад 2 млн 400 тис. е-рецептів на ліки проти діабету ІІ типу за програмою реімбурсації. Найбільше - на Дніпропетровщині, Харківщині та Львівщині.

  Найчастіше пацієнтам виписували ліки, які містять діючі речовини - метформін та гліклазид. Нагадаю, лікар в електронному рецепті, який виписує пацієнту, вказує назву діючої речовини, а не торгову назву ліків. Лікарський засіб конкретного виробника пацієнт обирає самостійно з кількох варіантів, які запропонує фармацевт в аптеці. Один з препаратів обов’язково має бути повністю безоплатним.

  Майже 488 тис. пацієнтів з діабетом ІІ типу отримали необхідні їм ліки в аптеці.

  Інформацію про програму реімбурсації та перелік ліків, які в неї входять, можна знайти на сайті НСЗУ в розділі “Доступні ліки”. Знайти аптеку, в якій можна отримати такі ліки, ви можете переглянувши дашборд на нашому сайті “Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів.

  Симптоми цього типу діабету, дуже часто, менш виражені. Тому 50% випадків цукрового діабету II типу залишаються недіагностованими. І хворобу можуть виявити лише через кілька років від початку. Вже після розвитку ускладнень.

  Підвищений рівень глюкози у крові з часом зумовлює незворотнє ураження багатьох органів та систем організму - серця і судин, очей, нирок та нервових закінчень. З діабетом пов’язують ризик щодо інфаркту та інсульту. Він зростає утричі. Діабетична ретинопатія розвивається внаслідок тривалого ушкодження дрібних кровоносних судин сітківки і є однією з основних причин сліпоти. Діабет належить й до основних причин ниркової недостатності.

  Своєчасне виявлення цукрового діабету запобігає розвитку тяжких ускладнень.

  При найменшій підозрі чи появі симптомів слід насамперед звернутися до лікаря, з яким укладена декларація. Він надасть консультацію щодо запобігання розвитку діабету. Зважаючи на стан здоров’я, генетичні чинники та спосіб життя, випише направлення на лабораторні дослідження або на консультацію ендокринолога.

  До пакету безоплатних послуг сімейного лікаря включено - вимірювання рівня цукру в крові, артеріального тиску (він може свідчити про початок розвитку хвороби), оцінка загального серцево-судинного ризику, вимірювання індексу маси тіла, аналіз щодо загального холестерину, направлення на додаткові аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів. А також призначення ліків з Державної програми реімбурсації “Доступні ліки”.