• In English
 • Євгеній Горовець: Юридична модель ринку землі успішно пройшла випробування часом
  Міністерство юстиції України, опубліковано 01 грудня 2023 року о 13:35

  Із 1 січня 2024 року настає другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати в одні руки не більше 10 тис. га. Як досягнути максимальної ефективності ринку землі для економіки та які інструменти забезпечать прозорість його повноцінного функціонування йшлося під час публічної дискусії «Ринок земель в Україні: стан, ефективність, прозорість», в якій брав участь перший заступник Міністра юстиції України Євгеній Горовець.

  Під час свого виступу заступник Міністра дав оцінку юридичної моделі ринку землі та розповів про можливі інструменти, які покращать її функціонування.

  «Як показує дворічний досвід, юридична модель ринку землі була обрана вдало і, відповідно, ми не бачимо жодних скандалів чи скарг, які б свідчили про наявність проблем. Так, за більш ніж дворічний період функціонування ринку землі до Мін’юсту надходило лише кілька скарг на дії нотаріусів, пов’язаних з відчуженням земельних ділянок сільськогосподарського призначення, проте за жодною з цих скарг не було виявлено порушень», - зазначив Євгеній Горовець.

  Він підкреслив, що робота міністерства в аспекті ринку землі є багатоплановою. Крім координації роботи системи нотаріату, Мін’юст також забезпечує функціонування реєстраційної системи і розглядає відповідні скарги.

  «Ми можемо констатувати, що Мін’юст не скасував жодної реєстраційної дії, пов’язаної з переходом прав власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення. Загалом кількість поданих до Мін’юсту скарг на відповідні рішення державного реєстратора є незначною. Таким чином, можемо говорити про те, що юридичний дизайн системи обігу земель сільськогосподарського призначення витримав перевірку часом», - констатував перший заступник Міністра.

  Що стосується нарікань окремих учасників ринку на високу вартість транзакцій, то, за словами Євгенія Горовця, тут можна рухатися двома шляхами: через спрощення вимог та через автоматизацію відповідних перевірок.

  Прикладом першого є нещодавній закон, яким було встановлено винятки з правила про обов’язкову перевірку набувача нотаріусом (щодо землі відповідної площі для ведення садівництва та особистого селянського господарства) та спрощено розрахунок площі землі, належної кожному з подружжя.

  «Тобто скалилися умови для потенційного здешевлення відповідних транзакцій. Відповідно, ми можемо і далі рухатися подібним чином, наприклад, доповнювати ці винятки іншими. Якими саме – питання до експертів, учасників ринку та законодавців, адже це вимагає аналізу великого масиву даних, розгляду різних сценаріїв та аналізу ризиків», - пояснив посадовець.

  Що стосується автоматизації, то тут ключовими є забезпечення якості даних у всіх реєстрах та належний обмін між ними. Євгеній Горовець наголосив, що ці завдання усвідомлюються державою і триває серйозна робота у цьому напрямку, хоча і не так швидко, як хотілося б, оскільки війна коригує відповідні плани з огляду на обмежені бюджетні можливості держави.

  «Ми з впевненістю дивимося у майбутнє. Ринок демонструє гарну динаміку і органічне зростання. Вважаю, це справжній успіх нашої країни», - підсумував перший заступник Міністра.