• In English
 • Як стати донором та почати рятувати життя: рекомендації МОЗ
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 12 червня 2018 року о 13:03

  Переливання крові дозволяє щорічно рятувати мільйони людей. Життя цих людей залежить від тих, хто приймає свідоме рішення здати кров. А між тим в Україні втричі менше донорів, ніж рекомендує ВООЗ, адже 70% українських донорів здають кров лише один раз

  Про гостру потребу донорської крові більшість людей дізнається лише тоді, коли близька людина потрапляє у біду і терміново потребує переливання. Забезпечити своєчасне постачання безпечної крові до пацієнта можливо лише за умови, що українці - кожен з нас - будуть готові не лише стати добровільними донорами і безоплатно здати свою кров, а й робитимуть це регулярно.

  14 червня в Україні традиційно відзначається Всесвітній день донора крові. Цей день може стати хорошою точкою відліку для нової звички - порятунку життів.

  У День донора практично у кожному центрі переливання крові відбуваються цікаві заохочувальні акції. Так, наприклад, ДонорUA, найбільша платформа для донорів в Україні, у цей день проводитиме флешмоб #коліржиття – на підтримку донорського руху України. Цей ресурс збирає адресні потреби по центрах крові, тут можна переглянути адреси медзакладів, у яких можна здати кров, і поради, як підготуватись до кровоздачі. Зареєструвавшись на сайті, ви можете регулярно здавати кров і врятувати більше життів.

  Протягом року регулярно закликають здавати кров такі проекти та організації:

  #среды_в_охматдете – щосереди можна здати кров для Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

  Донорський проект Zdai Blood і #сердечнийчетвер – всі охочі можуть здавати кров для пацієнтів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії.

  Міжнародний благодійний фонд «Таблеточки», який захищає інтереси дітей з онкогематологічними захворюваннями в Україні.

  Благодійний фонд «Запорука», який допомагає важкохворим дітям у інституті раку, клініці нейрохірургії дитячого віку та гематологічному відділенні у Львові.

  Благодійний фонд «Крила надії», який також допомагає дітям з онкологічними захворюваннями, які потребують трансплантації органів, мають рідкісні захворювання тощо.

  Як стати донором

  Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18 років вагою не менше 50 кг.

  Щоб стати донором крові, зверніться до найближчої станції переливання крові чи центру крові. Візьміть із собою документ, що посвідчує особу.

  У пункті донації ви отримаєте детальну інформацію про донорство, свої права та обов’язки, заповните анкету донора.

  Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження.

  Усі процедури триватимуть близько 1 години.

  Не забудьте взяти у лікаря довідку: людині, яка стала донором крові, надаються два вихідні дні.

  Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам - 4 разів на рік.

  Як підготуватися до здачі крові

  Стандартний об’єм однієї кроводачі 450 мл + 40 мл крові для аналізів (близько 10% від загального об’єму крові). Ці поради допоможуть підготуватися до здачі крові:

  - напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні ---крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте.

  - не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після.

  - після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;

  - протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.

  Будь ласка, зверніть увагу на протипоказання: https://bit.ly/2JuAYJ8

  Де здати кров: адреси https://bit.ly/2JBaqSf

  Поради у відео: https://bit.ly/2JHme5m