• In English
 • Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року
  Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 10 жовтня 2018 року о 14:12

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Вчорашній ранок у нас розпочинався з дуже тривожної події, яка сколихнула частину Чернігівської області. Вибухи і пожежі на військових складах ще раз змушують нас усіх думати про те, що ми живемо в реальних умовах реальної агресії і війни проти України.

  Я не хочу зараз вдаватися в подробиці щодо причин, наслідків, виникнення того, що відбулося. Але те, що відбулося, потребувало дуже серйозних скоординованих дій, починаючи від Збройних Сил України, завершуючи Державною службою з надзвичайних ситуацій, Національною поліцією, для того, щоб забезпечити найголовніше – врятувати життя людей і не допустити людських жертв.

  І фактично ця робота була проведена в координації всіх служб спільно з обласною державною адміністрацією. І вдалося на момент початку вибухів на складах уникнути найголовнішого – людських жертв.

  Я вчора сказав, бо відразу зранку спільно з керівництвом МВС, ДСНС, Нацполіції вилетів туди, що найголовніше завдання для нас – це врятувати життя людей. Все, що буде зруйновано, не дай Бог, ми відбудуємо. Все, що потрібно буде відремонтувати, ми відремонтуємо. Найголовніше – це життя людей, дітей особливо.

  Вчора була достатньо серйозна організована робота щодо розміщення (тимчасового розміщення) всіх, хто був евакуйований, для того, щоб забезпечити для тих тимчасове перебування.

  Я зранку провів відповідне засідання оперативного штабу, де ми повністю скоординували всі дії на найближчі дні для того, щоб забезпечити вирішення тих проблем, які є наслідком вибухів на складах.

  Треба сказати й те, що військові, які працювали в епіцентрі всіх цих подій, проявили неабиякий героїзм щодо ліквідації наслідків цих вибухів.

  Найголовніше, що коли тільки починаються ці вибухи, я вважаю, що для нас для всіх це має бути виклик. І це те, що має нас об’єднувати. І я можу сказати, що люди мають повне право давати оцінку тому, що відбувається, на їхній погляд. Але коли деякі політики починають це використовувати задля того, щоб використати це в своїх політичних цілях, це, як мінімум, є не по-державному.

  Я вважаю, перш за все, зупинити, ліквідувати, врятувати, а потім, можливо, дискутувати все інше. Бо жодної версії того, що відбулося, виключати неможливо, це якщо бути чесним і об’єктивним. І тому для нас дуже важливо, щоб ми швидко завершили гасіння, швидко розпочали розмінування територій, і сьогодні буде доповідь Голови ДСНС з конкретними заходами, які були впроваджені. Нам потрібно увійти, буквально по кожному двору подивитися, чи є руйнація, якщо є, допомогти людям відновити все.

  І беззаперечно, потрібно робити абсолютно чіткі висновки того, щоб забезпечити безпеку наших стратегічних запасів, тому що виключати жодної версії – і диверсійної роботи, і будь-якої іншої – зараз неможливо. І це теж ми маємо розуміти.

  Це не тільки пряма атака ворога на сході, це не тільки те, що відбувається на артсховищах, але ви бачите, я думаю, що як тільки щось відбувається, відразу починається ще інший вид агресії – інформаційної. Скільки вчора було дезінформації, я був вчора в Парафіївці Чернігівської області – скільки людям надають буквально щохвилини, що 10 хвилин, дезінформації. Відповідно працюють служби ДСНС, які спростовують, психологи, Нацполіція. До речі, вчора було поставлено завдання щодо охорони всіх територій, з яких були тимчасово відселені люди, для того, щоб не було мародерства й інших речей, і вони забезпечували безпеку відповідною охороною. Але будь-які фейкові повідомлення про те, що щось одне зруйновано, щось інше розбомбили і т.д. – це все нагнітання ситуації і поширення паніки серед людей.

  Я розумію, що людям дуже важко, дуже складно. Уявіть: в одну хвилину залишити свій будинок, свою квартиру, своє помешкання і переїхати з тим, що є під руками, речи зібрали і просто виїхали. Дітки, маленькі діти. Це все дуже непросто, але ми маємо це пережити для того, щоб швидко все відновити і щоб люди повернулися.

  І для цього сьогодні ми приймемо рішення про те, щоб виділити 100 млн на відновлення в Чернігівській області по тих населених пунктах, де була проблема або були руйнації. І фактичні доручення облдержадміністрації щодо мобілізації і будівельних матеріалів, і необхідних спеціалістів, які будуть це відновлювати, вже надані, і зараз такі резерви сформовані. Безумовно, допомагатиме ДСНС, хоча я можу сказати, що найголовнішій процес – розмінування.

  Тобто я веду до того, що ми наведемо порядок, усе відновимо і нікого не залишимо. Я хочу, щоб люди мене почули, що ми ніколи не залишимо сам на сам з цією проблемою. Ми працювали в Балаклії і всім допомогли максимально вирішити проблеми. Ми працювали в Калинівці в минулому році (на превеликий жаль, там теж були вибухи) і допомогли максимально всім вирішити ті проблеми, які створилися. Так, на це був потрібен час, були випробування, тому що й погодні умови і все інше, але відновлено. І те саме ми зробимо для мешканців Ічні і всіх прилеглих населених пунктів.

  Я буду тримати цю ситуацію на контролі, постійно супроводжувати для того, щоб ми вийшли на конкретні результати і допомогу. І, дійсно, я чекаю, як і все суспільство, результатів реального розслідування, що відбулося, яким чином відбулося і які причини.

  Тому я ще раз наголошую, що жодної версії виключати неможливо. Є багато ознак того, що це могла бути, в тому числі, відповідна атака. Але я не хочу забігати наперед. Головне, щоб було об'єктивне розслідування і було визначено, що відбулося, в який спосіб відбулося і хто за цим стоїть.

  Я пропоную перед тим, як ми розглянемо питання порядку денного, надати можливість Міністру оборони України поінформувати про те, що зараз відбувається, а потім керівнику ДСНС.