• In English
 • Володимир Кістіон: Демонополізація – головна передумова для створення вільного ринку газу
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 23 лютого 2018 року о 14:30

  Крім масштабного впровадження енергоефективності й нарощення видобутку власного газу, ми – перш за все для себе, а не лише виходячи із зобов’язань перед ЄС – маємо провести якісні реформи газового сектору держави. Результатом цієї реформи Уряд вбачає створення умов для функціонування на інфраструктурі ГТС/ПСГ міжнародного газового хабу та збереження обсягів транзиту газу з Росії в ЄС з точкою входу російського газу на сході України. Про це під час свого виступу на круглому столі, присвяченому реформам газового сектору, наголосив Віце-прем’єр-міністр України Володимир Кістіон.

  Він нагадав, що ціль Уряду України – зробити Україну енергетично незалежною і з імпортера газу перетворитися в його експортера.

  За словами профільного Віце-прем’єр-міністра, наразі  урядова команда працює над чотирма стратегічними завданнями газової реформи – над створенням вільного ринку газу, забезпеченням українців власним газом, зменшенням споживання дорого енергоресурсу шляхом підтримки енергоефективності та боротьбою з корупцією.

  «Кожне з цих завдань передбачає відповідні заходи, які уже проведені, чи будуть реалізовані протягом року-півтора. Уже створено чимало передумов для функціонування ефективного ринку газу. Але в основі розбудови газового сектору економіки України лежить демонополізація на ринку. Це, зокрема, зафіксовано в Енергетичній стратегії України на період до 2035 року, яку Уряд України схвалив минулоріч», - зауважив Володимир Кістіон.

  І додав, що види діяльності – видобуток газу, його транспортування, зберігання і постачання, які роками цементувалися й централізувалися з метою маніпулювання балансом газу, мають бути виокремленні в окремі незалежні компанії. «Це не лише вимога Третього енергетичного пакету ЄС. Це  принципова позиція Уряду України: монополія на ринку газу, яка дуже дорого обходиться українським платникам податків, вона має бути ліквідована», - наголосив Віце-прем’єр-міністр.

  Володимир Кістіон повідомив, що новий незалежний оператор газотранспортної системи України – ПАТ «Магістральні газопроводи України» – готовий до роботи. Затверджено план корпоративного управління цієї компанії, вирішено питання її фінансування, завершено відбір незалежних директорів і повноцінне формування Наглядової ради. Напередодні нового 2018 року процес реєстрації МГУ було завершено, акції зареєстровані Комісією з цінних паперів 28 грудня 2017 року.

  «Уряд України прийняв Постанову, яка веде до завершення анбандлінгу НАК «Нафтогаз України». Документ визначає чіткий механізм і терміни передачі, після остаточного рішення Стокгольмського арбітражу, майна Укртрансгазу новому незалежному газовому оператору України – ПАТ «Магістральні газопроводи України» для початку повноцінної роботи. Паралельно, і це завдання депутатів, має бути проголосований законопроект 6428, який ставить крапку в реформі корпоративного управління державних компаній», - відзначив Володомир Кістіон.

   Наступне наше важливе завдання – проведення якісного конкурсу із залучення міжнародного партнера до спільного управління ПАТ «МГУ», зауважив Віце-прем’єр-міністр.  «Кінцевою метою цього процесу є створення сприятливих умов для продовження після 2020 року довгострокового транзиту російського газу до ЄС через українську ГТС і гарантування енергетичної безпеки України і Європи. Щоб гідно впоратися із цими надскладними завданнями потрібна синергія зусиль – Уряду, Парламенту та державних компаній – НАК «Нафтогазу України» та ПАТ «Магістральні газопроводи України» в собі сформованих незалежних Наглядових рад», - резюмував Володимир Кістіон та запросив усіх до конструктивної роботи.