В Україні розпочинається осіння кампанія зариблення водойм за кошти місцевих бюджетів. На першому етапі масштабні заходи зі вселення молоді водних біоресурсів планується провести на Київщині, Черкащині, Тернопільщині, Кіровоградщині, Полтавщині та Одещині.
Так, у рамках виконання комплексної програми екологічного захисту середовища в Кіровоградській області на 2021-25 роки, Кіровоградською ОВА виділено 500 тис. грн на проведення робіт із зариблення річки Дніпро (Кременчуцького та Кам’янського водосховищ). Загалом до кінця року за ці кошти у водойми області планується випустити 6 тонн мальків товстолоба та коропа, зокрема 3,35 тонни у Кременчуцьке водосховище та 2,65 тонни – в Кам’янське водосховище.
Відповідно до програми розвитку рибного господарства водойм Черкаської області та поліпшення їх екологічного стану на 2023-2028 роки, з обласного бюджету Черкаської області виділено майже 4 млн грн на зариблення Кременчуцького водосховища понад 66 тонами товстолоба.
Водночас відповідно до програми розвитку рибного господарства Тернопільської області на період до 2030 року, Тернопільською ОВА виділено кошти в сумі 200 тис. грн для зариблення цінними видами водних біоресурсів внутрішніх природних водойм області. Зокрема, річку Серет на ділянці с. Івачів Горішній – с. Біла планується поповнити дворічками таких видів риб: сазан (короп) – 1200 кг, товстолоб білий – 581 кг та амур білий – 151 кг.
Ще 800 тис. грн виділено з обласного бюджету Полтавської ОВА для забезпечення виконання програми розвитку рибного господарства Полтавської області на 2024-2028 роки. За ці кошти протягом жовтня-листопада планується вселити понад 12 тонн цінних видів риби у Кам’янське і Кременчуцьке водосховища, а також понад 1,7 тонни – в інші водні об’єкти регіону.
Разом з тим, Київською обласною радою за затвердженою програмою розвитку рибного господарства Київської області на проведення робіт із зариблення Київського водосховища направлено 440 тис. грн. У водойму планують вселити 4400 кг товстолоба.
Крім того, на виконання програми розвитку галузі рибного господарства Одеської області на 2024-2030 роки, Одеською ОВА цьогоріч планується виділити з місцевого бюджету 2,5 млн грн на зариблення водних об’єктів області молоддю рослиноїдних видів риб і коропа загальною вагою близько 24 тонни.
Впровадження в регіонах програм із зариблення водойм та спрямування коштів місцевих бюджетів на відтворення водних біоресурсів – дуже важливе для розвитку рибного господарства України.
Зариблення природних водойм сформують збільшення прибутку як для підприємців, так і для державного та місцевих бюджетів у вигляді податків, за рахунок промислового повернення, розвитку рекреаційного рибальства, туризму тощо. Постійний попит на мальків для зариблення створюватиме також значний екологічний та соціальний ефект і стимулюватиме розвиток аквакультури.