• In English
 • Водневі кластери – практичний фундамент для розбудови водневої економіки

  Одним з ефективних шляхів розбудови водневої економіки у світі розглядається створення водневих кластерів. Такі ініціативи відіграють роль рушійних сил не лише декарбонізації, а й економічного зростання. Це питання розглянули учасники сьомої дискусії із циклу обговорень, ініційованих Держенергоефективності та EnergyClub.

  «У чому цікавість концепції розбудови кластерів? Це не просто один пілотний проект, а мікромодель водневої економіки, і що важливо, її можна масштабувати. Вона репрезентативна. При цьому, це модель не просто виробництва водню, а цілого замкненого циклу. На базі цієї моделі можна виносити рішення більш високого рівня, у тому числі регуляторні. Саме тому ідея кластерів чи не фундаментальна для розбудови водневої економіки», - пояснив Голова Держенергоефективності Валерій Безус.

  Водневі кластери, які також називають водневими долинами або хабами, мають перспективи. Так, Воднева стратегія ЄС передбачає, що локальні водневі кластери будуть розвиватися на основі місцевого виробництва водню з урахуванням децентралізованого виробництва енергії та місцевого попиту.

  Вже є як європейські, так і національні ініціативи щодо початку розбудови таких водневих хабів.

  «Важливо, що кластер - це не тільки об’єднання промисловців, підприємств інфраструктури й потенційних споживачів, але й можливість залучення науково-освітнього потенціалу», - наголосив Валерій Безус.

  Валерій Безус також нагадав про ще одне вікно можливостей для розвитку водневої економіки України, а саме – нещодавнє рішення Європарламенту включити атомну енергетику до «зеленої» таксономії ЄС. Це відкриє широкі перспективи до експорту водню.


  Детальніше – на сайті Держенергоефективності