• In English
 • Віктор Ляшко: Наша спільна мета – забезпечити швидкий та зручний процес проходження ВЛК
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 01 вересня 2023 року о 10:44

  Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко взяв участь у засіданні Ради національної безпеки і оборони стосовно роботи військово-лікарських комісій (далі – ВЛК).

  «Система ВЛК, яка існувала до початку повномасштабної війни, не була готова до потреб воєнного часу. Кількість людей, яким необхідно проходити військово-лікарську експертизу, зросла в рази. Відповідно, і навантаження на самих працівників комісій. На початку 2023 року була сформована робоча група, до якої увійшли дотичні міністерства, парламентські комітети, Генштаб ЗСУ та громадськість. Наша спільна мета – підставити плече підтримки військовій системі та разом впровадити зміни, які дозволять проходити ВЛК швидко та зручно. Побудова людиноцентричної системи, коли не люди ходять за документами, а навпаки. Наразі вже є певні позитивні зрушення. Але поки процес все ще не ідеальний. Попереду багато роботи. Але ми однозначно рухаємось вперед», – зазначив Віктор Ляшко під час засідання.

  У лютому поточного року були проведені опитування військовослужбовців та працівників ВЛК. Це дозволило детально вивчити проблеми і сформувати дорожню карту змін – організаційних, юридичних та цифрових. Були ідентифіковані першочергові проблеми для вирішення: черги, надмірна бюрократизація, паперове подання документів, можливість корупційної складової під час ухвалення рішень та недостатнє фінансування системи. Є перші результати проведеної роботи:


  1. Розвантажено ВЛК та розширено їх пропускну спроможність

  До широкомасштабної війни військово-лікарські комісії були лише у військових медичних закладах. Тепер огляд ВЛК також здійснюється в цивільних закладах лікування. Це дозволило збільшити кількість ВЛК фактично вдвічі. Наразі залучено 819 цивільних медзакладів, 335 із них – для огляду діючих військовослужбовців.


  2. Змінено підходи до медичного обстеження військовозобов’язаних та виділено на це окреме фінансування

  Раніше лікарі ВЛК здійснювали медичний огляд військовозобов’язаних громадян лише на базі центрів комплектування. Нещодавно такі обстеження були перенесені до цивільних медзакладів. Військові адміністрації визначили потребу у кількості, після чого були укладені договори з НСЗУ. Вже законтрактовано 484 медзаклади на суму 22,6 млн грн.


  3. Запроваджено електронну чергу 

  На початку року могли виникати довгі «живі» черги на ВЛК. Аби вирішити це питання було запроваджено електронний запис. Понад 45 тисяч військовослужбовців уже скористалися цією послугою.


  4. Триває навчання військових лікарів роботі з електронною системою охорони здоров’я

  Більшість військових госпіталів раніше не працювали з ІТ-системою, не мали можливості бачити історії хвороб. Зараз почала впроваджуватись медична інформаційна система, проводиться навчання, здійснюється компʼютеризація госпіталів. Передано понад 1700 ноутбуків.


  5. Розпочато впровадження електронного документообігу між субʼєктами системи

  Раніше усі документи ВЛК передавалися в паперовому вигляді, що суттєво ускладнювало процес. Наразі електронний документообіг розгорнутий у 82% військових частин.


  6. Спрощено отримання довідки про обставини травми № 5

  Це один із важливих документів, що потрібний для поранених військових. Його отримання могло тривати до кількох місяців. Зараз процес спрощений, якщо йдеться про поранення, що було отримано в результаті дій противника.


  7. Запроваджено виїзні МСЕК для військовослужбовців 

  Проведено більше ніж 1,5 тисячі виїзних засідань комісій МСЕК, оглянуто понад 17 тисяч військовослужбовців безпосередньо в медзакладах, де вони проходять лікування.


  8. Працюємо над покращенням сервісу ВЛК та безбар’єрністю

  Розроблено та доведено медзакладам рекомендації щодо обслуговування відвідувачів. Проводиться зовнішній моніторинг з уповноваженим ВРУ з прав людини для аналізу впровадження змін. Складено план впровадження безбарʼєрності для закладів системи Міноборони (зміна архітектурних рішень, ремонт, закупівля обладнання). У процесі – виділення фінансування.


  9. Для покращення інформування військовослужбовців видано довідник із алгоритмом дій для пораненого військовослужбовця, запущено «гарячу лінію», вебсайт https://turbota.mil.gov.ua , яким скористалось більше ніж 100 тисяч користувачів, та інформування через додаток «Джура».


  10. Змінено нормативно-правове регулювання, що не відповідало викликам часу. Прийнято три закони України, дві постанови Уряду, два накази Міноборони, завдяки яким:

  • спрощено отримання статусу учасника бойових дій, оформлення довідки № 5, отримання відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення, а також звільнення непридатних військовослужбовців з військової служби;
  • унормовано можливість створення ВЛК при цивільних закладах охорони здоровʼя;
  • врегульовано запровадження електронного обміну документами.

  Залишається ще низка питань, які критично необхідно доопрацювати. Йдеться про питання обмежено придатних, удосконалення механізму оскарження рішень ВЛК, врегулювання виплат грошового забезпечення військовослужбовцям на лікуванні за кордоном. Крім цього, існує і людський фактор, який може нівелювати всі напрацювання. Протидія цьому, у тому числі спільно з правоохоронними органами, також дуже важливий напрям.