• In English
  • Віктор Ляшко: Безбар’єрність є важливим елементом всіх реабілітаційних просторів
    Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 24 грудня 2024 року о 16:37

    Безбар’єрність є важливим елементом всіх реабілітаційних просторів. На цьому наголосив Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко під час чергового засідання Ради безбар’єрності під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та за участі першої леді Олени Зеленської, яке було присвячено впровадженню політики безбар’єрності на рівні місцевих громад.

    Флагманський проект, який реалізує Міністерство охорони здоров’я України в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, стосується розвитку системи реабілітаційної допомоги в Україні. Його мета у широкому розумінні полягає у тому, щоб допомогти людині усунути бар’єри для активного життя.

    «Безбар’єрність перестала бути лише ініціативою окремих активістів чи організацій. Вона поступово інтегрується у державну політику, місцеві ініціативи та корпоративну культуру, стаючи частиною свідомості українського суспільства. Це не лише про доступність будівель чи транспорту, а про глибокі зміни, які забезпечують рівні можливості для кожного, повагу до людини та віру в те, що разом ми здатні побудувати країну без бар’єрів. Безбар’єрність є важливим елементом для всіх реабілітаційних просторів, мережу яких ми активно розвиваємо по всій країні. У 2025 році на фінансування системи реабілітації у сфері охорони здоров’я заплановано 5,8 млрд грн, що вдвічі більше порівняно, приміром, з 2021 роком. Цьогоріч НСЗУ вже виплатила медзакладам 4,9 млрд грн на надані людям реабілітаційні послуги. Сучасна, ефективна, доказова система реабілітації, що базується на кращих світових практиках, доступна в кожній громаді та безоплатна для пацієнта — внесок медичної сфери у відновлення людини», — зазначив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

    Міністр також додав, що у 2025 році амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів мають з’явитися у кожній громаді, де є лікувальний заклад. Це завдання на 2025 рік визначене Президентом України при представленні внутрішнього плану стійкості. Наразі проводиться мапування закладів охорони здоровʼя, які вже надають послуги амбулаторної реабілітації за контрактами з НСЗУ та які ще ні, щоб чітко визначити громади, з якими потрібно буде додатково попрацювати у 2025 році.

    Ще одним пріоритетним напрямом у сфері реабілітації є подальший розвиток нормативної бази, реабілітаційних команд, мережі медзакладів. Зокрема, МОЗ й надалі працюватиме над розбудовою центрів досконалості для навчання мультидисциплінарних команд з інших закладів та впровадженням монопослуги, щоб кожен пацієнт за потреби мав можливість отримати необхідну допомогу від одного фахівця з реабілітації. Також у планах на 2025 рік — формування мережі протезних майстерень у 25 надкластерних лікарнях.

    Міністерство охорони здоров’я продовжує працювати, аби сучасне безбар’єрне стаціонарне реабілітаційне відділення з’явилося на базі кожної кластерної та багатопрофільної надкластерної лікарні. Наразі вони вже функціонують у 70% таких медзакладів.

    У 2024 році пропускна спроможність реабілітаційної системи складає понад 12 000 терапевтичних сеансів на день, що в чотири рази більше порівняно з 2022 роком. Це дозволяє надати необхідну допомогу мінімум 126 тисяч пацієнтів на рік.

    Цьогоріч система налічує вже близько 11 000 фахівців з реабілітації. Це майже в 7 разів більше, ніж у 2022 році. Впродовж двох наступних років планується долучити до системи ще понад 9000 фахівців.

    Більше читайте на сайті МОЗ.