• In English
 • Велика Реставрація: в Україні вперше за часів незалежності комплексно підійшли до порятунку культурних пам'яток

  Велика Реставрація - флагманський проект Міністерства культури та інформаційної політики. Міністерство культури та інформаційної політики запровадило вперше в історії незалежної України комплексний підхід до порятунку культурних пам’яток. Йдеться про реставрацію, протиаварійні роботи та відновлення об’єктів по всій території країни.

  «Старт програми був непростим. Як це прийнято, одразу знайшлися прихильники «зради», які вдень і вночі невтомно критикували проект. Нагадаю, це ті ж самі люди, що спочатку шукали зраду у «Великому будівництві». Не знайшли… Робота пішла і Велика реставрація почала завойовувати довіру і знаходити прихильників: у 2021 році до програми відібрали 57 проектів для реалізації та виділили на них кошти. Із них 31 об`єкт державної форми власності, а 26 – об’єкти комунальної форми власності. Серед них такі знакові об’єкти, як Одеська філармонія, Національний художній музей та Консерваторія Чайковського у Києві, Костел у Підгірцях, відновлення комплексу на Хортиці, Хотинська фортеця», - зазначив Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики.

  У 2021 році на Велику Реставрацію було профінансовано 711,1 млн грн. З них:

  • 435,7 млн грн – на об’єкти державної форми власності;
  • 275,4 млн грн – на об’єкти комунальної форми власності.

  Наразі зріз по ремонту консервації реставрації державних об’єктів на 2021 рік виглядає так:

  • 100% готовність об’єктів – 40% (13 проектів) – завершено.
  • 99-80% готовність об’єктів – 13% (4 проекти) – роботи буде завершено у першому кварталі 2022 року.
  • 79-60% готовність об’єктів – 10% (3 проекти) – завершення протягом 2022 року.
  • 59-40% готовність об’єктів – 18% (6 проектів) – завершення протягом 2022 року.
  • 10-39% готовність об’єктів – 21% (7 проектів) – завершення протягом 2022 року.

  Можливість включати до Програми комунальні об’єкти відкрилася нещодавно. У кожного з відібраних 26 об’єктів є план реалізації, заплановані заходи на цей рік по більшості об'єктів – завершені. Деякі об'єкти мають певні складнощі, пов'язані зі специфікою робіт, а також непростими та довготривалими тендерними процедурами. Важлива і спроможність керівників закладів і керівників областей організувати процес.

  Впродовж найближчих трьох років до Програми будуть долучені іще близько 150 об’єктів. На 100 з них роботи почнуться вже у 2022 році. Крім того, будуть продовжені роботи на тих об'єктах, що розпочалися у 2021 році. На це в бюджеті заплановано 3 млрд грн на Велику Реставрацію.

  Така кількість відреставрованих об’єктів по всій Україні дасть нове життя регіонам, де вони знаходяться. Це налагодження інфраструктури, туристичних потоків, нові робочі місця та збереження нашої історії.