Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш виступив з доповіддю «Еволюція підходів Російської Федерації до глобального протистояння між державами» в дискусії на тему «Гуманітарна і безпекова ситуація на Сході України» в рамках засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО, що відбулося в Одесі.
05.03.2018 в Одесі пройшло засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО, за участю представників Адміністрації Президента, Уряду, Верховної Ради України та Парламентської асамблеї НАТО.
Відкрили засідання співголови Міжпарламентської ради, Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко та член Парламентської асамблеї НАТО, канадський сенатор Рейнелл Андрейчук. Питання співробітництва Україна-НАТО та оцінку виконання Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО в 2017 році обговорили Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, керівник Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков та директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова.
Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш в рамках дискусії на тему «Гуманітарна і безпекова ситуація на Сході України» представив доповідь, в якій окреслив стратегічні підходи Російської Федерації в питанні глобального протистояння між державами. Ці підходи, зазначив Міністр, впродовж тривалого часу залишаються незмінними і базуються на трьох доктринах: Євгена Примакова, колишнього російського Прем’єр-Міністра та Міністра закордонних справ – встановлення багатополярного світу (1995-1996 рр.), очільника спецслужби та служби розвідки Сергія Наришкіна – застосування «м’якої сили», дія через «співвітчизників» та НГО (2008 р) та керівника Генерального штабу збройних сил РФ Валерія Герасимова – комплексне застосування військової сили та засобів невійськового характеру (2013 р).
«Перша доктрина стосується пріоритету російських інтересів і відмови від ролі молодшого партнера у відносинах з США. Це протидія розширенню НАТО, створення багатополярного Світу і альтернативна політика, створення осі Москва-Пекін-Делі. Друга – це концептуальні принципи контактів Росії зі своїми, так би мовити, співвітчизниками в Україні через певні неурядові організації, громадську дипломатію. Через застосування «м’якої сили» Москва протистоїть політиці НАТО та США, а також свого часу зупиняла Україну у її євроатлантичних прагненнях і схиляла до нейтралітету. Для цього створювалася проросійська еліта в Україні і велася боротьба із західною інтеграцією України. Існує безліч російських інституцій в межах структури СНД, які проводять подібну політику впливу на сусідні держави, зокрема, Комісія з питань співвітчизників, відповідний департамент МЗС РФ, Комітет Державної Думи, проект міжнародних зв’язків адміністрації Москви, Інститут країн СНД, структури культурних зв’язків з росіянами за кордоном, а також Россотруднічество – дуже важлива складова. Третя – це доктрина Герасимова, яка стосується комплексного застосування збройної сили, політичної, економічної складових, інформаційних засобів, використання протестного потенціалу населення, сил спеціальних операцій, фінансування цих зусиль, використання непрямих асиметричних дій», – зазначив Вадим Черниш.
Міністр також зауважив, що лідери російських ставлеників, які діють сьогодні в Україні, не представляють інтереси громадян на сході та в Криму, в чому намагаються переконати міжнародну спільноту.
«Вони представляють виключно Російську Федерацію, а не населення Донбасу чи Криму. РФ навмисно розповсюджує різного характеру сигнали, що межують з провокаціями, а також використовує залякування, примус на окупованих територіях, а такі дії є прямим порушенням прав людини. Український Уряд застосує всі методи, аби Росія за подібні злочини відповіла», – сказав Міністр під час виступу.