• In English
 • В рамках перезавантаження системи Держрезерву відомство тестує нові механізми оновлення і закупівлі запасів
  Державне агентство резерву України, опубліковано 28 листопада 2023 року о 13:57

  Державне агентство резерву України напередодні вступу в силу закону «Про державні резерви» відпрацьовує новий формат здійснення закупівель та оновлення запасів.

  Тестування нових підходів та форматів розпочало заздалегідь, щоб заощадити організаційні та часові ресурси після офіційного старту реформи 16 грудня.

  Зокрема, поточне освіження запасів з липня 2023 року здійснюється в форматі відкритих торгів на електронних аукціонах майданчика «Прозоро.Продажі». Для порівняння, попередній порядок передбачав аналоговий формат продажу, тобто аукціон відбувався буквально шляхом підняття рук учасниками.

  Так само і закупівлі в Державний резерв уже зараз проводяться через ДУ «Професійні закупівлі». Така централізація сприяє економії організаційних витрат замовника, а доведена прозорість торгівельного майданчика виключає корупційну складову.

  Крім того, від початку листопада Держрезерв проводить масштабний розпродаж морально та фізично застарілих номенклатур, закуплених 15+ років тому.

  У такий спосіб держава позбавиться від шапок-ушанок із штучного хутра для військовослужбовців, закладених до Держрезерву на початку 2000-х років ти більш як пʼять років уже неактуальних. Також реалізації підлягає зерно врожаїв 2007-2018 рр, термін зберігання якого, згідно стандартів відомства, давно вичерпався. Крім того, буде реалізоване на конкурсних засадах незатребуване моторне масло М-63/10D, термін зберігання якого також завершується. Виручені кошти будуть спрямовані на освіження та поповнення запасів Держрезерву.

  Нагадаємо, що Уряд ухвалив нову номенклатуру матеріальних цінностей державного резерву, яка включає в себе сучасні матеріальні цінності, які необхідні для потреб держави.

  «Ми напрацьовуємо досвід роботи в оновленому форматі, щоб після того, як реформа повноцінно розпочнеться, ми не витрачали час на налагодження процесів, а чітко розуміли їх архітектуру. Крім того, ми використали цей час для виявлення проблемних та вузьких місць в процедурах закупівель/освіження запасів та нівелювання їх, - прокоментував Дмитро Бабак, т.в.о. Голови Держрезерву. - Наразі включився зворотній відлік, коли радянщина в системі Державного резерву доживає свої останні дні».

  Довідково 

  16 грудня 2023 року набуває чинності Закон України «Про державні резерви», який є одним з ключових для реалізації реформи.

  Серед ключових змін що запроваджуються реформою, зокрема:

  • Розмежовуються поняття державного матеріального та державного мобілізаційного резервів, впроваджуються нові принципи та напрями формування номенклатури матеріальних цінностей.
  • Чітко виписані повноваження органу, що реалізує державну політику у сфері державного резерву, завдання та повноваження інших відповідальних органів держвлади.
  • Запроваджуються інститути резервування та відповідального зберігання (в т. ч. зберігання за межами країни), обов’язкове страхування матцінностей, що резервуються чи розміщуються на відповідальне зберігання в Україні, передбачаються міжнародні банківські гарантії для зберігання за кордоном.
  • Впроваджуються механізми, які забезпечать своєчасне освіження матеріальних цінностей у разі необхідності їх списання з подальшою переробкою або утилізацією, встановлюються чіткі терміни зберігання та освіження матрезервів тощо.
  • Продаж матеріальних цінностей державного матеріального резерву - виключно на електронному аукціоні, який проводиться в електронній торговій системі.
  • Запроваджується єдиний реєстр державних резервів, посилюється контроль за державними резервами та відповідальність за порушення законодавства, умов договору зі збереження і т. ін.