• In English
 • Уповноважені урядів України та Угорщини протокольно затвердили реалізацію робіт з реабілітації транскордонної меліоративної системи
  Державне агентство водних ресурсів України, опубліковано 24 травня 2021 року о 16:04

  Впродовж 19-20 травня відбулася позачергова нарада уповноважених урядів України та Угорщини з питань водного господарства на прикордонних водах. Валентин Шліхта та Петер Ковач обговорили загальні питання транскордонного співробітництва, комплексні екологічні проблеми річкового басейну Тиси, можливості співпраці України і Угорщини в напрямку освітніх програм тощо.

  Насамперед, під час зустрічі уповноважених йшлося про активізацію співпраці в напрямку підготовки плану управління річковим басейном Тиси. Зокрема, Голова Держводагентства Валентин Шліхта відзначив досвід угорської сторони у цій сфері й запропонував залучати міжнародних фахівців до обговорення при формуванні національного Плану управління річковими басейнами. У результаті було вирішено провести додаткові консультації й винести це питання на порядок денний наступного засідання робочої групи.

  Окрім того, уповноважені урядів поспілкувалися про перспективи співпраці в галузі науково-просвітницької роботи. Валентин Шліхта обговорив з Петером Ковачем можливості обміну досвідом між українськими та угорськими фахівцями-водниками та залучення науковців провідних навчальних закладів водогосподарського спрямування.

  Необхідність проведення позачергової зустрічі на вищому рівні була обумовлена також потребою вирішення основних завдань та прийняття рішень щодо обводнення транскордонної Берегівської меліоративної системи.

  У 2020 році Уряд Угорщини ухвалив рішення про фінансову підтримку реабілітації магістральних каналів Верке і Сипа на території Закарпатської області. Завдяки цьому протягом 2021-2022 років будуть профінансовані і виконані роботи загальною вартістю понад 1,2 млрд форинтів (3,3 млн євро), що матиме позитивний вплив для обох країн. Заходи включають: розчищення магістральних каналів Верке і Сипа, ремонти та реконструкцію наявних споруд, ремонт греблі на р. Боржава та водозабірного шлюзу на магістральних каналах Верке.

  У цьому контексті уповноважені заклали основу для початку впровадження зазначених робіт в рамках співробітництва на прикордонних водах і затвердили відповідний Протокол з визначенням умов та основних технічних рішень з реконструкції транскордонної Берегівської меліоративної системи.

  В рамках позачергової наради уповноважені урядів, їх заступники та експерти сторін також здійснили виїзд до основних об’єктів запланованих робіт, ознайомилися з поточним станом гідротехнічних споруд та проектними рішеннями їх модернізації.

  Експерти сторін наголосили, що у перспективі необхідно передбачити повну реконструкцію гідровузла на р. Боржава із заміною конструкції греблі та улаштуванням рибоходу для забезпечення підтримки постійних рівнів води протягом всього року.

  Валентин Шліхта та Петер Ковач відзначили вагомість запланованих заходів для обох сторін і визначили основні завдання задля забезпечення вчасної та якісної реалізації робіт на українській території.

  Підсумовуючи зустріч, уповноважені урядів домовилися про подальшу активізацію співробітництва щодо реалізації проекту з реабілітації магістральних каналів Верке і Сипа, а також відносин в усіх напрямках фахової співпраці в галузі водного господарства та підписали відповідний Протокол позачергової наради уповноважених урядів України та Угорщини з питань водного господарства на прикордонних водах.

  Довідково 

  Берегівська меліоративна система була побудована у 1888-1892 рр.. Її загальна площа складає 938 км2, вона розділена українсько-угорським кордоном, однак з водогосподарської точки зору формує єдину систему. За територіальним розподілом 40% припадає на Угорщину, 60% - на Україну. Це система комплексної дії, яка використовується як для меліорації, так і для захисту від шкідливої дії вод.