• In English
 • Україна та Польща домовилися співпрацювати для досягнення кліматичних цілей

  Вже понад 30 років у Польщі працює Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства. Він є дієвим інструментом фінансування природоохоронних заходів на державному та місцевому рівні Польщі.

  Україні цікавий досвід Польщі у цій сфері, адже на сьогодні ми продовжуємо працювати над концепцією українського кліматичного фонду як окремої юридичної особи. Його створення є важливим для забезпечення фінансування заходів декарбонізації та зменшення забруднення довкілля.

  У рамках українсько-польського віртуального круглого столу учасники обговорили основні напрямки та перспективи співпраці між Україною та Польщею, з особливим акцентом на внесок, який може надати Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства Польщі.

  До дискусії долучилися заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ірина Ставчук, Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцкі, заступник Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков, Віце-міністр клімату та навколишнього середовища Польщі Адам Ґібурже-Четвертинський та заступник голови Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства Польщі Артур Лорковський.

  Ірина Ставчук наголосила, що «сьогодні Україна працює над низкою пріоритетів у сфері захисту довкілля і декарбонізації, ефективність реалізації яких залежить від наявності коштів та ефективної і прозорої системи їх спрямування. Ми надзвичайно зацікавлені у досвіді Польщі зі створення та роботи Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства».

  За словами Посла Республіки Польща в Україні Бартоша Ціхоцкі, «наші країни можуть стати цікавими партнерами у сфері енергетичної трансформації, і ми готові ділитися своїм досвідом створення та функціонування унікальної системи фінансування заходів із захисту довкілля. Цей круглий стіл є гарною можливістю для фахівців обох країн поспілкуватися, обмінятися досвідом та отримати практичні результати від цієї зустрічі. Адже енергетична трансформація є водночас і серйозним викликом, і шансом для кожної держави».

  За словами заступника Міністра енергетики Ярослава Демченкова, для досягнення кліматичних цілей та синхронізації з Європейським зеленим курсом Україна має до 2050 року поступово скоротити до мінімуму використання вугілля та реалізувати програму з ліквідації нерентабельних шахт при одночасній справедливій трансформації вугільних регіонів. Адже левова частка вугілля використовується для виготовлення теплової та електричної енергії. Відмова від використання вугілля може досягатися шляхом заміни вугілля атомною енергетикою, впровадження технології малих модульних реакторів. Аби захистити довкілля та здоров’я людей, Україна має розвивати водневі технології, адже цей напрямок дозволить зменшити використання традиційних видів палива у національній економіці, а отже, декарбонізувати її.

  Представники Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства висловили готовність допомагати Україні у процесі формування конкретних заходів. Отже, розпочаті сьогодні обговорення будуть продовжені на робочому рівні.