• In English
  • Україна – надійний транзитер газу і послідовний партнер для ЄС, – Наталія Бойко

    Питання надійності роботи ГТС України та постачання газу до країн Європейського Союзу обговорили в студії «5 каналу» із заступником Міністра енергетики та вугільної промисловості з питань європейської інтеграції Наталією Бойко.

    Вона поінформувала про ситуацію, що склалася, та зазначила про ефективність кроків, здійснених Україною для її врегулювання. Внаслідок об’єднаних дій українців уже першого дня споживання газу зменшилось на 14%.

    «Газпром» ще раз підтвердив, що вони є непослідовними, що вони є  ненадійними і на них не можна розраховувати», - прокоментувала Наталія Бойко відносини із російським монополістом. У цьому контексті вона зауважила, що російські партнери всупереч рішенню Стокгольмського арбітражу, всупереч законному правовому рішенню Суду, який має високий авторитет, відмовилися виконувати свої зобов’язання та знизили тиск газу практично на 20%, цим самим продемонструвавши Європі і всьому світові, що їх жодним чином не можна розглядати як послідовних і надійних партнерів. При цьому було не тільки знижено тиск газу, а й обірвано комунікацію з «Газпромом» з боку російської сторони.

    Наталія Бойко також наголосила, що Україна максимально мобілізувала свої зусилля, скликавши Кризовий комітет та прийнявши 3 непопулярні рішення, які дали результат.

    Зокрема, було обмежено споживання, переведено генерації на альтернативні вили палива та прийнято рішення про закриття освітніх закладів. «Станом на 1-2 березня Україна за рахунок введення непопулярних заходів – скорочення споживання і екстреної закупівлі газу в реверсному режимі – повністю виконала свої зобов’язання з транзиту, за рахунок власних ресурсів вирівняла тиск і подавала Європі рівно такий об’єм газу, який вона повинна була подавати», - зазначила заступник Міністра.

    Коментуючи відносини з Європейським Союзом стосовно цього питання, Наталія Бойко повідомила, що з першого ж дня кризи, що виникла, Україна оперативно інформувала Енергетичне Співтовариство, зверталася до Брюсселя з метою проведення консультацій: «Наша стратегія в тому, щоб максимально демонструвати, що ми є послідовний і надійний партнер».

    Також вона зазначила, що найважливіше, що ми робимо – стабільно, послідовно і чітко виконуємо політику надійної сторони і надійного транзитера.

    Щодо суперечки з «Газпромом» Наталія Бойко підкреслила, що Україна буде відстоювати свої права виключно юридичним шляхом, а також зауважила, що рішення Арбітражу не може бути предметом торгу – воно може бути оскаржене і переглянуте лише в правовому полі і не може бути предметом тиску на державу.

    Заступник Міністра поінформувала, що Україна офіційно звернулася до Європейського Союзу з проханням, щоб незалежна комісія приїхала до України з метою дослідження ситуації. «Ми відкриті до спілкування і готові надати всю інформацію», - запевнила Наталія Бойко.

    У ході розмови також обговорили питання перспектив будівництва газопроводу «Північний потік-2» та ризиків виникнення подібних кризових ситуацій для країн ЄС у випадку залежності від Росії.

    Окремо зупинилась Наталія Бойко на питанні збереження транзитного потенціалу України. «Для нас транзит – це безпека, - зазначила Наталія Бойко, відзначивши важливість збереження для України певного об’єму транзиту газу до європейських країн. При цьому повідомила, що наразі тривають консультації Уряду України з багатьма європейськими партнерами щодо взаємовигідного партнерства участі в управлінні ГТС України.