• In English
 • Україна має намір долучитися до ініціатив ЄС щодо запобігання наслідкам кліматичних змін
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 05 листопада 2019 року о 17:36

  Віце-прем'єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, перебуваючи з робочим візитом в Брюсселі (Бельгія), зустрівся з Генеральним секретарем організації «Водень Європи» (Hydrogen Europe) Йорго Хатцімаркакісом. Hydrogen Europe - провідна європейська асоціація, яка просуває використання водневих технологій як палива з нульовими викидами.

  Особливу увагу під час зустрічі було приділено прагненню України приєднатися до зусиль ЄС щодо перетворення Європи на перший у світі кліматично нейтральний континент. Йдеться про реалізацію ініціативи Єврокомісії «Нова зелена угода» (New Green Deal) та повну декарбонізацію, включаючи об’єднану енергетичну систему.

  «Україна готова долучитися до реалізації цілей, визначених Президентом Європейської Комісії у «Новій зеленій угоді» для Європи. Для цього ми пропонуємо вибудувати офіційний кліматичний діалог за участі Єврокомісії, банків розвитку та інших зацікавлених організацій для того, щоб забезпечити прозорий та ефективний процес розробки проекту другого національно визначеного внеску України до Паризької кліматичної угоди», - заявив Дмитро Кулеба. Він також зазначив, що триває робота над реалізацією зобов’язань України щодо зміни клімату у рамках Угоди про асоціацію з ЄС.

  Довідково

  У Євросоюзі питання використання водневих технологій входить до тематичного блоку альтернативної енергетики і на законодавчому рівні розглядається через призму кількох сфер, таких як транспорт, енергоємні галузі промисловості, газ/опалення та електроенергетика. Заходи з розвитку водневих технологій традиційно включаються до щорічної доповіді ЄК про стан Енергетичного союзу. Водень розглядається як один із шляхів декарбонізації транспорту, газової інфраструктури, енергоємної промисловості.

  В Енергетичній стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність» питання використання водневих технологій згадується у контексті транспорту: «Революційні технологічні новації очікуються у сфері транспорту. В найближчі десятиліття очікується прогресуюча відмова від двигунів внутрішнього згоряння вуглеводнів та заміна значної частини таких транспортних засобів на рухомий склад, що використовуватиме беземісійні електричні двигуни та екологічно чисті водневі двигуни».

  До оновленого Додатка XXVII до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС наразі включено Директиву 2009/28/ ЄС про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел та внесення змін і згодом скасування Директив 2001/77/ЄС та 2003/30/ЄС та Директиву 2009/72/ЄС стосовно загальних правил внутрішнього ринку електроенергії та скасування Директиви 2003/54/ЄС.

  Асоціація Hydrogen Europe - європейська асоціація водню та водневих паливних елементів, яка відіграє ключову роль у просуванні передових практик, сприяє зростанню конкурентоспроможності компаній та формуванню ефективної державної політики. Асоціація виступає об’єднувальним чинником промисловості та наукових досліджень і має вагоме значення з точки зору швидкого поширення повідомлень про регуляторні рішення та основних засад технологічної політики серед держав-членів. На сьогодні Асоціація представляє понад 100 промислових компаній, понад 68 дослідницьких організацій та 17 національних асоціацій. Цілі асоціації - збільшення залучення відновлювальних джерел енергії, сприяння галузевій інтеграції, декарбонізація промисловості, мобільність з нульовим рівнем викидів.

  Українська воднева рада входить до переліку національних асоціацій поза межами ЄС, які співпрацюють з Hydrogen Europe. Зокрема, у квітні 2019 року у Ганновері, у рамках однієї з найбільших європейських виставок водневих технологій, Українська воднева рада, асоціація «Воднева Європа», Латвійська та Німецька водневі асоціації уклали Меморандум про партнерство у сфері водневої енергетики. Крім того, представниками Hydrogen Europe була схвалена українська дорожня карта розвитку водневої енергетики.

  Укладення «Європейської зеленої угоди» (European green deal) - один з ключових пріоритетів діяльності Європейської Комісії у 2019-2024 рр. Під час презентації складу нової ЄК обраний Президент ЄК Урсула фон дер Ляєн підтвердила мету щодо перетворення ЄС на перший у світі кліматично нейтральний регіон до 2050 року. Для досягнення цієї мети у перші 100 днів роботи нового складу ЄК буде запропоновано проект «Європейської зеленої угоди».