• In English
  • Українські поля розміновуватимуть кінологині з собаками, які пройшли навчання в Камбоджі
    Міністерство економіки України, опубліковано 22 серпня 2024 року о 15:52

    Міністерство економіки спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), MAG та АРОРО почало роботу над реформуванням напрямку розмінування з допомогою собак та створення відповідного національного стандарту. В рамках цієї ініціативи вже підготували 8 жінок-кінологинь та 16 мінно-пошукових собак, які найближчі 7 місяців працюватимуть в полях Харківської області.

    Учасниці проекту – випускниці Сумського аграрного національного університету за спеціальністю «кінолог». Додатково проходили тримісячне навчання в Камбоджі, де разом із собаками працювали в полях. Собаки можуть працювати при температурі вище 5°C, що дозволяє їх залучати до розмінування навіть пізно восени або в умовах теплої зими. А влітку здатні витримувати температуру до 35°C. В рамках цього проекту один кінолог працює із двома собаками позмінно: поки одна собака обстежує територію, інша відпочиває.

    В презентації проекту, який реалізується за підтримки урядів Іспанії, Нідерландів та Європейського Союзу, взяв участь заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.

    «Я бачив як ефективно працюють кінологи в парі із мінно-пошуковими собаками. Це в рази швидше, ніж звичайні сапери. Тому я вдячний партнерам за те, що ініціювали цей проект. Ми акумулюємо найкращий світові практики, відобразимо його в національному стандарті, а після роботи з собаками в полях в різних умовах я впевнений, що вже наш досвід буде основою для оновлення міжнародних стандартів», – сказав заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.

    Використання команд з мінно-пошуковими собаками прискорить процес розмінування в Україні: повністю навчений службовий собака може обстежити територію площею 1 500 квадратних метрів на день, тоді як сапер-людина – 20-50 квадратних метрів на день. Собаки ігнорують металобрухт і виявляють лише запах вибухівки, а це означає, що на полях, де встановлені міни, розтяжки, вони їх знаходять швидше, ніж сапери із металошукачами.

    «Використання спеціально навчених службових собак підвищує ефективність та результативність наших місій з розмінування. Їхні здібності дозволяють нам проводити більш комплексне обстеження територій, вони точно виявляють небезпеку, а це має вирішальне значення для того, щоб громади могли безпечно повертати свої землі», – розповів керівник організації MAG Джон Канліфф.

    «Проект і залученням мінно-пошуквих собак не лише сприяє розвитку зусиль з розмінування в Україні, але й просуває принципи гендерної рівності, залучаючи українських жінок до роботи кінологами. Ця ініціатива розширює можливості жінок, сприяє професійному зростанню і демонструє відданість просуванню гендерної рівності в усіх сферах, включно з протимінною діяльністю», – зазначив Посол Королівства Іспанія в Україні Рікардо Лопес-Аранда Хагу. 

    Міжнародний оператор протимінної діяльності MAG та неприбуткова організація, що працює з дресированими тваринами в розмінуванні APOPO, залучать групи з мінно-пошуковими собаками до очищення 180 гектар в Харківській області. Пізніше кінологи із собаками працюватимуть також в Херсонській та Миколаївській областях. 

    «Цей проект є прикладом нашої відданої роботи з підвищення безпеки в регіонах, де велися бойові дії. Інвестуючи в ефективні процеси розмінування, ми прагнемо відновити безпеку, придатність земель для гуманітарних програм та ініціатив з розвитку, що в результаті сприятиме відновленню та розвитку України», – підкреслив Посол Королівства Нідерландів в Україні Алле Дорхаут. 

    На основі проекту міжнародні партнери із залученням фахівців Мінекономіки, Міноборони та ДСНС працюють над першим варіантом національного стандарту розмінування із залученням собак. Його ухвалення дозволить масштабувати програму навчання та збільшити кількість мінно-пошукових груп із собаками і, відповідно, прискорити процес розмінування.

    «Використання мінно-пошукових собак, які дуже добре себе зарекомендували в інших частинах світу, відповідає нашим зобов'язанням щодо розробки національних стандартів протимінної діяльності, адаптованих до унікальних умов України. Ця ініціатива не лише активізує наші зусилля з розмінування, але й встановлює орієнтир для майбутніх операцій, забезпечуючи більш ефективне та результативне очищення від вибухонебезпечних предметів», – сказав постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє.

    Нагадаємо, що питання гуманітарного розмінування координує Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко. Міністерство економіки України забезпечує взаємодію центральних органів виконавчої влади з питань протимінної діяльності в частині гуманітарного розмінування.