• In English
  • У понад 250 медзакладах «первинки» пацієнти можуть отримати супровід і лікування психічних розладів за Програмою медгарантій
    Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 20 квітня 2023 року о 21:00

    Усвідомлюючи вплив та наслідки війни для психічного здоров’я українців, Міністерство охорони здоровʼя України та Національна служба здоровʼя України запровадили наприкінці минулого року новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» в рамках Програми медичних гарантій. Завдяки йому кожен українець може отримати базову психологічну допомогу безоплатно у закладі первинної медичної допомоги (далі – ПМД).

    У межах пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» лікар «первинки» – сімейний лікар, терапевт або педіатр – може надати пацієнту базову психологічну допомогу та скласти план ведення і лікування пацієнта в межах своєї компетенції.

    Укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом можуть ті, заклади ПМД, в яких щонайменше 20 % медичних працівників мають відповідний рівень підготовки. Щоб надавати допомогу за цим пакетом, лікарі первинки та медичні сестри повинні пройти спеціальне навчання за сертифікованою програмою mhGAP.

    Нині вже 252 медзаклади виконали відповідні умови та має підписаний договір на надання медичних послуг за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

    Знайти медичний заклад, який за договором із НСЗУ надає меддопомогу за цим пакетом, та записатись на консультацію туди можна одним із способів:

    • зателефонуйте в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77,
    • скористайтеся дашбордом на сайті НСЗУ – у полі група послуг оберіть пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

    За згоди пацієнта лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:

    • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити ПНР, пов’язані з фізичним здоров’ям;
    • направлення пацієнта до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій із лікування (за згодою пацієнта);
    • першу психологічну допомогу (при чому не лише пацієнтові, а й членам його родини, які доглядають за ним/нею);
    • психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання, а за відсутності позитивної динаміки після цього – направлення до лікаря-спеціаліста.

    У разі потреби в психологічній допомозі ви можете звернутися також до свого сімейного лікаря. Він надасть послуги в межах своєї компетенції та у разі необхідності спрямує до інших спеціалістів.

    Детальніше на сайті МОЗ.