• In English
  • У Києві відбувся Третій Міжнародний саміт з продовольчої безпеки «Зерно з України»
    Міністерство закордонних справ України, опубліковано 23 листопада 2024 року о 22:42

    23 листопада у Києві під егідою гуманітарної програми «Зерно з України» відбувся Третій Міжнародний саміт з продовольчої безпеки, який об’єднав світових лідерів, міністрів, представників міжнародних організацій та провідних експертів. Саміт відбувся у День пам’яті жертв голодоморів в Україні. Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання пам'ять мільйонів безневинних жертв сталінського режиму.

    Захід слугує важливою платформою для сприяння міжнародній співпраці у забезпеченні доставки продовольства до країн, які потерпають від голоду, а також обговорення шляхів подолання глобальних викликів у сфері продовольчої безпеки.

    Цьогорічний саміт продовжує традиції попередніх зустрічей, що традиційно  проходять у Києві наприкінці листопада. У 2022 році Перший саміт запустив ініціативу Президента Зеленського «Зерно з України» для підтримки країн, що страждають від голоду. Другий саміт у 2023 році зосередився на розблокуванні шляхів поставки продовольства і забезпечення безперебійного експорту зерна з України. Третій Міжнародний саміт спрямований на розвиток сталих продовольчих систем і зміцненні здоров’я майбутніх поколінь через реформу шкільного харчування, досвідом та матеріальною базою якої готова ділитися Україна.

    Саміт, серед іншого, презентував досягнення програми «Зерно з України», за якою наша держава доставила вже понад 286 тисяч тонн продовольчої допомоги вразливим категоріям населення в Африці.

    Учасники заходу привернули особливу  увагу до необхідності впровадження інноваційних технологій, які сприятимуть підвищенню ефективності сільськогосподарського виробництва, збереженню природних ресурсів і створенню сталих продовольчих систем, здатних адаптуватися до змін клімату та глобальних викликів.

    Окремою темою заходу стала триваюча агресія росії, яка завдала значних втрат аграрному сектору України та значно вплинула на глобальний продовольчий ринок. Учасники саміту наголосили, що цілеспрямовані атаки на портову інфраструктуру України та зерносховища, блокування постачання зерна загрожують продовольчій безпеці мільйонів людей у всьому світі. 

    Президент України Володимир Зеленський відповів на запитання журналістів з країн Африки і Латинської Америки, які перебувають в Україні цими днями. Глава держави підкреслив, що Україна цінує свої партнерські відносини з країнами по всьому світу й залишається відданою своїй ролі надійного донора глобальної продовольчої безпеки. Попри ці виклики, Україна залишається ключовим гарантом глобальної продовольчої безпеки, створюючи альтернативні логістичні коридори та закликаючи до міжнародної солідарності проти використання голоду проти цивільного населення.

    За результатами саміту країни-учасниці заявили про подальшу фінансову підтримку програми «Зерно з України» на загальну суму в близько 44 млн доларів США.

    Третій Міжнародний саміт з продовольчої безпеки підкреслив критичну потребу в глобальній єдності для подолання голоду, створення стійких продовольчих систем, запобігання використанню їжі як зброї. 

    Прийняття Спільної заяви наприкінці саміту закріпило спільні зобов’язання та визначило основи для подальших дій світової спільноти, спрямованих на боротьбу з голодом, підтримку вразливих категорій населення, сприяння сталому розвитку сільського господарства та забезпечення проектів, спрямованих на інвестиції в здоров'я майбутніх поколінь.

    У саміті взяли участь Президент України Володимир Зеленський, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Міністр закордонних справ Андрій Сибіга, Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль. Зі зверненнями до учасників саміту виступили президенти Швейцарії, Естонії, Коста-Рики, Литви, прем'єр-міністри Ісландії, Кабо Верде, Люксембурга, Португалії, Фінляндії, Хорватії, Швеції, Японії, а також генеральний секретар Ради співробітництва арабських держав Затоки. 

    Серед спікерів також були Перша леді Белізу, урядовці з понад 25 країн світу та представники провідних міжнародних організацій, зокрема Всесвітня продовольча програма ООН, ФАО, ЮНІСЕФ, UNCTAD, USAID та інші. 

    Для участі у саміті до Києва прибули Європейський комісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський, Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, заступник Міністра сільського господарства Литви Лаура Раманаускайте, спецпредставник МЗС Бельгії з питань України Ян де Пау, спецпредставник МЗС Греції з питань України Спірідон Ламбрідіс.