• In English
 • У Києві оголосили лауреатів Шевченківської премії у 2024 році

  Сьогодні, 9 березня, у Києві відбулася церемонія нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Цьогоріч нагороду здобули 7 мистецьких робіт у 5-ти номінаціях.

  «Щоб людська спільнота стала нацією та державою, у найкращих характерів в країні мають бути такі серця, яким мало жити тільки для себе. Такі серця промовляють до тих, хто поруч. Дбають. Вчать – вчать розуміти. Обʼєднують. Захищають. Коли треба, рятують. І в підсумку ми всі впізнаємо одне одного, чуємо одне одного, відчуваємо, що ми українці, українки. І так буде завжди. Завжди буде Україна. Я дякую кожному й кожній, хто живе не тільки для себе, хто дбає про людей і всю нашу державу. Я дякую всім, хто зараз на фронті і з тими, хто на фронті, хто з Україною та береже її й розвиває», — сказав Президент України Володимир Зеленський під час церемонії.

  У категорії театрального мистецтва перемогла вистава Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка «Конотопська відьма» режисера-постановника Івана Уривського.

  Прем’єра постановки за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка відбулася 28 квітня 2023 року. Вона стала дебютною роботою режисера у жанрі бурлескної комедії. Виставу зіграли понад 30 разів у Києві, Чернівцях, Рівному, Львові та Кишиневі. А за два благодійні покази у столиці вона зібрала понад 4 мільйони гривень.

  Водночас у номінації «Музичне мистецтво» премію отримала співачка Сусана Джамаладінова (Джамала) за альбом кримськотатарської музики «Qirim». 

  Ця платівка відновлює пам’ять цілого народу через мелодії, сюжети пісень та голоси, що лунають із 15-ти раніше невідомих чи забутих старовинних композицій з різних регіонів Криму. Зараз «Qirim» у ТОП-20 найкращих альбомів у світовому музичному чарті Європи, і кримськотатарська музика нині лунає на радіо 15-ти країн світу.

  У цій же номінацій премію також отримала композиторка Кармелла Цепколенко за низку творів, як-от кантати «Читаючи історію», «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?», дуель дует №14 та симфонія №5.

  Твори заслуженої діячки мистецтв України звучать по всьому світові. Кантата «Чи даєш історію» написана у березні 2022 року під час ворожих обстрілів. Симфонія №5 нагадує стан заціпеніння – першої реакції українців, які на світанку дізналися про початок великої війни. Композиторка передає внутрішню драму, яку переживає кожен українець під час війни, і доводить, що музика — це теж зброя.

  У галузі літератури премію здобули дві поетичні збірки, як-от «[dasein: оборона присутності]», яку творила військовослужбовиця ЗСУ Ярина Чорногуз та «Закладка», що написав воєнний кореспондент, старший лейтенант 59-ї окремої мотопіхотної бригади Дмитро Лазуткін.

  За словами Ярини Чорногуз, її книга написана «на видиху після виконанних завдань». Вона розповідає про істини, які відкриває людині війна: про щоденні втрати, про любов, про живих і мертвих.

  Водночас книга поезій «Закладка» Дмитра Лазуткіна складається з віршів, написаних до повномасштабного вторгнення. Автор визначає збірку, робота над якою тривала близько 3-х років, як поетичний репортаж.

  У номінації «Візуальне мистецтво» переміг художник Андрій Єрмоленко із серією робіт «Український опір».

  Ілюстрації втора стали обличчям українців у світі. Саме з ними українці виходили на вулиці інших держав та нагадували, що Україна щоденно чинить опір окупантам і потребує підтримки. Одна з перших і найвідоміших робіт — «Ісус на барикадах». Водночас з «Леопардом» українці виходили на мітинг у Німеччині, щоб просити однойменну військову техніку. Акція з ілюстрацією «Світло переможе темряву» пройшла у 30-ти країнах світу. Інші роботи представлені на виставках за кордоном, зокрема, у Канаді.

  У категорії «Публіцистика, журналістика» Шевченківську премію отримали Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та Василина Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відео репортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі»).

  «20 днів у Маріуполі» — режисерський дебют воєнного кореспондента Мстислава Чернова. Разом із фотографом Євгеном Малолєткою та продюсером Василиною Степаненко вони поїхали до Маріуполя у відрядження, де застали повномасштабне вторгнення. Протягом 20-ти днів медійники фіксували бомбардування житлових будинків та пологового, роботу лікарів, масові поховання, загибель дітей. Ця стрічка стала найкасовішим українським документальним фільмом в історії. Мстислав Чернов отримав Премію Гільдії режисерів США, Євген Малолєтка став «фотографом року» за версією журналу «The Guardian». «20 днів у Маріуполі» отримав Пулітцерівську премію та номінований на оскар одразу у двох категоріях.

  Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія — державна нагорода України, заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.

  Нагороду присуджує Президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.