• In English
 • У Києві обговорили інтеграцію України до Єдиного цифрового ринку Європейського Союзу

  У вівторок, 18 грудня, у Києві відбувся міжнародний форум «Україна на Єдиному цифровому ринку ЄС». Провідні експерти, політики, громадські діячі та представники бізнесу з низки країн Європейського Союзу та України обговорили наслідки цифрових трансформацій у світі та перспективи нашої країни в розвитку електронного урядування.

  Впродовж останніх тижнів грудня на міжнародній політичній арені та з боку перших осіб держави неодноразово наголошувалося, що цифровізація, реформа держуправління, зокрема – електронне урядування, є пріоритетними напрямками розвитку України наступного року. І саме на цих параметрах акцентується увага в євроінтеграційному процесі нашої країни.

  Також у середині грудня Україна долучилася до ISA² Programme – програми Європейської Комісії, яка підтримує розроблення цифрових рішень, що дозволяють державним інституціям надавати підприємствам та громадянам Європи якісні електронні послуги через використання єдиних принципів, стандартів та сумісних систем (інтероперабельність).

  Ці та інші події стали підґрунтям для формування питань до обговорення в рамках форуму «Україна на Єдиному цифровому ринку ЄС», організованому Державним агентством з питань електронного урядування України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні.

  Виступаючи зі вступним словом, голова Групи підтримки України при Європейській Комісії Пітер Вагнер та старший співробітник проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх відзначили, що Україна має всі передумови для цифрового розвитку. І саме активне впровадження цифрових технологій та електронного урядування дозволять нашій країні конкурувати на світовому ринку. Також європейські очільники зазначили, що діалог у цій сфері між Україною та Євросоюзом уже налагоджений і використовуються найкращі практики. Зокрема, згадувалася система «Трембіта», яка невдовзі буде запущена в експлуатацію в Україні.

  Голова Державного агентства з питань електронного урядування України Олександр Риженко, виступаючи на форумі, зазначив: «Відповідність національних інструментів електронного урядування європейським стандартам є обов’язковою умовою для майбутнього вступу нашої країни до Євросоюзу. Відповідна взаємодія спрощує обмін між національними електронними реєстрами, що прибирає зайві бар’єри для ведення бізнесу між Україною і країнами Європи».

  Важливо, що Європа теж зацікавлена в інтеграції України в єдиний цифровий простір. Говорячи про гармонізацію цифрових ринків у «Східному партнерстві», Вільма Місюконієне, фахівець ЄС з IT-промисловості та цифрової політики, зазначила, що ЄС відстає в цифровому розвитку від США, Кореї та Японії. І саме долучення українських користувачів, електронних послуг та сервісів до європейської інтероперабельності допоможе ЄС вийти на лідерську позицію. Також Європа прагне, щоб 100 тис. українських ІТ-фахівців спрямували свою працю саме на її ринки, і це також сприятиме зростанню європейської цифрової економіки.

  Під час форуму «Україна на Єдиному цифровому ринку ЄС» також було презентовано проект Стратегії інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС та план заходів з її реалізації (Дорожня карта).

  Документ презентувала Ольга Стефанішина, Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції. Ця установа розробила Дорожню карту на виконання Угоди про асоціацію України з ЄС. Документ передбачає розвиток електронних комунікаційних мереж та послуг, зниження тарифів на роумінг, транскордонне надання послуг, захист персональних даних тощо.

  Відомо, що невдовзі представники Євросоюзу приєднаються до роботи над цим документом, і таким чином Дорожня карта стане двосторонньою. Вже у січні технічна місія ЄС прибуде до України і протягом місяця оцінюватиме стан інфраструктури, реєстрів, послуг тощо. Місія працюватиме як із державою, так і з бізнесом. Очікується, що вже у березні ця праця буде підсумована спільним документом із конкретним планом дій.

  Багато уваги на форумі було приділено питанням електронного документообігу та електронній ідентифікації. Представники Європи високо оцінили Закон «Про електронні довірчі послуги», який нещодавно набув чинності. Зокрема, зазначалося, що масовому користуванню електронними послугами сприятиме широке застосування технології MobileID, яка виходить у легітимне поле завдяки цьому закону.

  Також європейські гості, українські державні діячі та підприємці зійшлися у думці, що Україні варто поступово відмовлятися від паперового документообігу в державних установах, адже є всі передумови для користування електронним документообігом. І таким чином держава покаже гарний приклад для бізнесу.