• In English
  • У Брюсселі розпочалися двосторонні зустрічі Україна-ЄС за переговорним кластером «Внутрішній ринок»
    Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 19 листопада 2024 року о 14:24

    У вівторок, 19 листопада у Брюсселі, Бельгія, стартували двосторонні сесії України та Європейської Комісії в межах скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за кластером 2 «Внутрішній ринок». Скринінг є невід’ємною частиною переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу.

    Протягом чотирьох днів Українська делегація під лідерством Головного переговірника, Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністра юстиції Ольги Стефанішиної представить прогрес в імплементації регулювання ЄС у таких сферах: свобода переміщення працівників, підприємництва, свобода руху капіталу та надання послуг.

    «Початок скринінгу, присвяченого питанням внутрішнього ринку, є ключовим підготовчим етапом для ефективної економічної інтеграції України до ЄС - основи європейської інтеграції. Українська команда добре підготовлена до зустрічей, і в наступні чотири дні детально проговорить з представниками Єврокомісії забезпечення 3 з 4 основних свобод ЄС. Розраховуємо, що продуктивна робота над цими розділами дозволить створити передумови для якнайшвидшого відкриття переговорів за цим кластером», – зазначила  Головний переговірник та Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

    Ольга Стефанішина відзначила, що Україна, ретельно проаналізувавши право ЄС у сфері свободи пересування працівників, є відданою імплементації відповідного регулювання, водночас важливо передбачити перехідний період.

    «Сьогодні ми переживаємо важливі зміни у сприйнятті процесу європейської інтеграції та усвідомлення себе частиною європейського простору. Це включає розуміння, що питання Європейського Союзу більше не є питаннями зовнішньої політики, а європейці більше не є для нас іноземцями. Отже, я думаю, що порівняно з попередніми зустрічами в межах скринінгу, сьогоднішній етап матиме ще більший ефект для трансформації нашої країни», – підкреслила урядовиця.

    «Ми ставимо перед собою амбітну мету - активізувати й інтегрувати у ринок праці, додатково як з числа українців, так і з числа громадян країн-учасниць ЄС. Це є ключовим кроком для досягнення стабільного щорічного економічного зростання. Ми активно працюємо над адаптацією українського законодавства до європейського, щоб створити сприятливі умови для залучення більшої кількості як українців до ринку праці, так і висококваліфікованих громадян країн-учасниць ЄС, та стимулювання економічного розвитку країни», – зазначила у своїй вітальній промові заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна.

    Так, у вівторок, 19 листопада, відбувається скринінгова сесія за Розділом 2 «Свобода переміщення працівників».

    Розділ охоплює такі питання, як захист прав працівників, взаємне визнання професійних кваліфікацій, координація соціального забезпечення, та вільне переміщення працівників в межах Євросоюзу. Основною метою відповідного регулювання ЄС є, зокрема, усунення будь-якої дискримінації в питаннях зайнятості, оплати праці та інших умов праці й працевлаштування до осіб, які працюють за межами своєї країни на законних підставах та ефективної координації систем соціального забезпечення.

    Зустріч за Розділом 4 «Свобода руху капіталу» відбудеться 20 листопада. Цей розділ охоплює такі питання, як правила та обмеження на рух капіталу всередині ЄС, між державами-членами та третіми країнами, регулювання транскордонних платежів і виконання платіжних доручень щодо цінних паперів, а також боротьба з відмиванням грошей.

    21 та 22 листопада відбудеться сесія, присвячена Розділу 3 «Свобода підприємництва і надання послуг». Право ЄС у цій сфері спрямоване на забезпечення рівних прав громадян та юридичних осіб ЄС щодо надання послуг, взаємного визнання професійних контрактів, кваліфікацій та регулювання надання поштових сервісів.

    Участь від України у форматі офлайн та онлайн беруть представники Міністерства економіки, Міністерства цифрової трансформації, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, Міністерства юстиції, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, Нацбанку, Міністерства фінансів, Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я, зокрема Олексій Соболєв, перший заступник Міністра економіки України, Тетяна Бережна, заступник Міністра економіки, Світлана Терещенко, заступник Міністра юстиції України та Юрій Гелетій, Олексій Шабан, Дмитро Олійник заступники Голови Національного банку України та інші.


    Довідково

    Скринінг – це офіційна процедура, під час якої Європейська Комісія спільно з країною-кандидатом на членство в ЄС аналізують відповідність національного законодавства країни-кандидата відповідному acquis ЄС (праву ЄС). Скринінг відбувається за 33 переговорними главами, які згруповані за 6-ма кластерами (тематичними блоками) відповідно до переглянутої у 2020 році методології розширення ЄС.