Уже три роки Україна живе в умовах повномасштабної війни — три роки незламності, боротьби та єдності. Мінцифри невпинно працює, щоб технології ставали зброєю, яка рятує життя, допомагає військовим і наближає перемогу. Розповідаємо, що вдалося зробити за цей час.
Запустили проект Армія дронів для забезпечення Сил оборони сучасними безпілотниками.
Проект створювався у 2022 році разом з Міноборони, Генштабом ЗСУ та Держспецзв’язку як глобальна фандрейзингова кампанія в межах UNITED24, а згодом — перетворився на держпрограму, яка нині відіграє ключову роль у розвитку не тільки ринку безпілотників, а й усього defense tech-сектору в Україні.
За перші півтора року від створення Армії дронів в Україні ухвалили 30+ революційних рішень для пришвидшення розвитку ринку дронів. Зокрема, завдяки врегулюванню закупівель дронів через систему Prozorro держава зекономила 4,5 млрд грн.
За три роки завдяки Армії дронів в Україні:
У 2023 році запустили defense tech cluster Brave1 — єдину платформу для розвитку оборонних інновацій в Україні та їхнього fast track на фронт. Це спільний проект з Міноборони, Генштабом ЗСУ, РНБО, Мінекономіки й Мінстратегпромом.
Головні досягнення:
Один із пріоритетів Brave1 — наземні роботизовані комплекси (НРК), які допомагають захисникам: ведуть розвідку, атакують, мінують та розміновують, евакуюють поранених. На платформі вже 300+ НРК. Вони стануть наступним геймченджером війни, як колись БПЛА, і будуть асиметричною відповіддю на чисельну перевагу ворога.
Системно працюємо в напрямі РЕБ/РЕР. Кількість рішень у цій сфері зросла з 10 до 240+, з них понад 40 відповідають стандартам НАТО. В Україні з’явився окопний РЕБ, що ефективно допомагає військовим.
Створено дрони-перехоплювачі, які збивають російські Орлани. Вони вже працюють на Харківщині, Сумщині, Запоріжжі. Деякі дрони знищили вже десяток ворожих БПЛА.
Розроблено власні дрони на заміну Мавіку, щоб зменшити залежність від імпорту. Три моделі — Лінза та Зум від Frontline і Шмавік від «Реактивних дронів» — уже відповідають стандартам НАТО. Вони стійкі до ворожих атак і виготовляються з українських деталей.
Україна також почала контрактувати FPV-дрони з AI-донаведенням. Вони стійкі до РЕБу й можуть самостійно знаходити цілі.
Brave1 підтримує створення українських ракет. Ракетна програма — наш фокус і пріоритет зараз. У майбутньому буде ще більше випробувань і нових видів ракет, які допоможуть знищувати ворога там, де дрони не можуть дістати.
Навесні 2022 року, коли просування ворожої армії було на піку, Мінцифра створила чатбот єВорог у Telegram — @evorog_bot, щоб українці могли повідомляти Силам оборони про пересування окупантів чи їх техніки. Головна особливість — авторизація через Дію, щоб уникнути фейкових заявок.
Найчастіше українці повідомляли про особовий склад ворога та опорні пункти, ворожі танки, дрони, бронетехніку, авіацію, артилерію та РЕБ.
Результати роботи чатбота за три роки:
Більше можна дізнатись на веб-порталі Мінцифри /за посиланням/.