• In English
 • Світлана Воробей: Міністерство фінансів надає велике значення роботі в сфері впровадження кроків Плану BEPS в Україні
  Міністерство фінансів України, опубліковано 25 вересня 2020 року о 11:01

  «Міністерство фінансів надає дуже велике значення роботі в сфері впровадження кроків Плану BEPS в Україні» - зазначила заступник Міністра фінансів України Світлана Воробей під час міжнародної конференції «Реалізація плану BEPS в Україні».

  Ініціаторами конференції, яка відбувається в режимі онлайн 24-25 вересня, виступила Державна податкова служба. Участь у заході прийняли представники Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України, Міністерства закордонних справ, податкових органів іноземних держав, Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), Офісу технічної допомоги Департаменту казначейства США, Внутрішньоєвропейської організації податкових адміністрацій (IOTA), Міжнародного валютного фонду тощо.

  «Питання наповнення бюджету є надзвичайно значущим для кожної країни, що є запорукою виконання державою соціальних гарантій, взятих міжнародних зобов’язань. Через прогалини та неузгодженості в національному та міжнародному податковому законодавстві міжнародні компанії зменшують або уникають зобов’язань від сплати податку на прибуток. Таким чином країни втрачають надходження в бюджет і ця ситуація не є виключенням для України» - зазначив Олексій Любченко, голова Державної податкової служби, відкриваючи захід.

  За його словами за останні три роки тільки пасивних доходів з України було сплачено 22,4 млрд дол. США, щорічно понад 2 тис. платників декларують контрольованих операцій понад 90 млрд дол. США. Ці суми є значними для економіки України та потребують відповідного контролю.

  Більш детально голова ДПС розповів учасникам про ключові кроки України по імплементації в національне законодавство плану BEPS. Зокрема, він зазначив, що хоча Україна і взяла на себе зобов’язання запровадити 4 з 15 кроків, закон № 466, який набрав чинності 23 травня 2020 року, впроваджує дев’ять кроків плану.

  У свою чергу Світлана Воробей звернула увагу, що це перші вагомі кроки України в цьому напряму, які сьогодні ефективно впроваджуються, і є результатами командної роботи Міністерства і Державної податкової служби за підтримки міжнародних експертів.

  «Крім цього варто нагадати, що Україна успішно ратифікувала Багатосторонню конвенцію MLI, що відповідає 15 кроку плану BEPS. Він дозволяє удосконалити механізми боротьби зі штучним використанням податкових переваг міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування» - зазначила вона.

  Спікер повідомила, що наразі триває робота щодо порівняння норм MLI з положеннями більш ніж сімдесяти діючих міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування. На сьогодні вже опрацьовано понад десять договорів. Ці синтезовані тексти оприлюднено на офіційному сайті Мінфіну.

  Останнім часом Мінфін послідовно проводить політику щодо перегляду діючих міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування. Метою цієї роботи є приведення вже діючих договорів до стандартів Модельної податкової конвенції ОЕСР, а також підвищення ставок оподаткування пасивних доходів, отриманих в Україні та виплачених на користь нерезидентів.

  «Впровадження кроків плану BEPS є непростим процесом. Тому разом з ДПС, депутатським корпусом та бізнесом продовжується обговорення з окремих норм законодавства, в ході якого ми намагаємось максимально враховувати рекомендації ОЕСР, але потреби національної економіки залишаються нашим пріоритетом» - резюмувала Світлана Воробей.

  При цьому логічним продовженням роботи у напрямку протидії використанню схем агресивного податкового планування, за її словами, буде приєднання України до автоматичного обміну інформацією в рамках Багатосторонньої конвенції MCAA CRS на умовах і за правилами ОЕСР. Для цього наразі Україна успішно проходить аудит щодо її готовності бути учасником цього обміну та стану забезпечення в ході обміну конфіденційності та захисту інформації. Такий аудит проводиться експертами Глобального форуму ОЕСР, членом якого є Україна. Від України координатором процесу є Міністерство фінансів, але участь у ньому приймають Нацбанк, Мін’юст, ДПС, Нацкомісія з цінних паперів та Держфінмоніторинг.

  Зазначимо, що перший день заходу був присвячений шляхам реалізації плану дій BEPS в Україні. Зокрема, розглянуто питання контролю за міжнародними транзакціями та останні процедурні зміни на виконання вимог плану дій BEPS.

  Темою другого дня стане трансфертне ціноутворення. На обговоренні питання контролю за трансфертним ціноутворенням в Україні. Учасники також поділяться міжнародним досвідом та основними аспектами контролю за трансфертним ціноутворенням.