На організованому Міндовкіллям та Програмою розвитку ООН (ПРООН) заході високого рівня у павільйоні України було представлено результати моделювання шляхів декарбонізації та досягнення кліматичної нейтральності економіки України разом із набором різносторонніх політик та заходів для оновленої довгострокової Стратегії низьковуглецевого розвитку (СНВР) України на період до 2050 р.
Відкриваючи захід, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва зазначила, що нова Стратегія низьковуглецевого розвитку на період до 2050 року повністю відповідатиме цілям та політиці Європейського Союзу та Паризької угоди.
“Оновлена СНВР сприятиме подальшій трансформації внутрішнього ринкового середовища та його ефективній інтеграції з європейським, зокрема, в частині запровадження схеми торгівлі викидами та застосування європейського механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM)”, - додала заступник Міністра.
Курт Ванденберге, очільник Генерального директорату Європейської Комісії з питань клімату (DG CLIMA), позитивно оцінив те, що Україна продовжує прогресивні реформи у довкіллєвій сфері попри російську агресію, і запевнив у продовженні підтримки з боку Європейського Союзу.
Серджіу Лазаренку, Міністр навколишнього середовища Молдови, наголосив на спільних довкіллєвих викликах, які стоять перед Україною та Молдовою, а також на необхідності координації співпраці між країнами-сусідами на шляху до інтеграції в Європейський Союз.
До підготовки оновленої Стратегії залучено понад 15 експертів Державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України» за підтримки ПРООН у рамках глобальної ініціативи Climate Promise.
Згідно з результатами комплексного моделювання досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року є цілком можливим в економічно доцільний та соціально прийнятний спосіб, навіть беручи до уваги драматичні наслідки війни. Правильний вибір та вчасне впровадження кліматичних, економічних, енергетичних, соціальних політик та заходів дозволить уникнути негативного впливу і отримати подвійні дивіденди від здійснення «зеленого» переходу.
Широке публічне обговорення проекту Стратегії буде продовжено після СОР29 з різними зацікавленими сторонами як на національному, так і міжнародному рівні.