• In English
 • Сімейні лікарі вже рік надають психологічну підтримку пацієнтам – що зроблено за цей час
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 01 грудня 2023 року о 16:14

  За рік роботи 85 425 пацієнтів звернулися по психологічну підтримку до лікарів первинки (сімейного лікаря, терапевти чи педіатра). Наприкінці минулого року Національна служба здоровʼя (НСЗУ) запровадила новий пакет Програми медгарантій (ПМГ) «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Це було викликано потребами, спричиненими війною: все більше українців відчувають симптоми, що свідчать про певні розлади ментального здоровʼя.

  Актуальність впровадження пакета підтверджують цифри:

  • Нині понад 800 медзакладів надають послуги за відповідним договором з НСЗУ.
  • Майже 85,5 тис. пацієнтів* отримали послуги на первинному рівні меддопомоги за згаданим вище пакетом: 64 045 – у сімейного лікаря, 12 494 – у терапевта, 9 253 – у педіатра, 8 194 – в іншого фахівця).
  • За отримані послуги НСЗУ сплатила медзакладам 12 797 556 гривень.

  При цьому варто розуміти, що людей, які потребують допомоги, набагато більше. На жаль, попри потребу у психологічній підтримці, лише 6% людей дійсно звертається по неї до фахівців – дослідження Gradus Research. Основною причиною такої мізерної кількості звернень 40% опитаних називають страх не отримати чи втратити роботу, а понад третина людей каже, що це вплинуло б на репутацію на роботі. Тобто стигма залишається основною завадою в турботі про своє ментальне здоровʼя. А тому у рамках Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» МОЗ продовжує комунікаційну кампанію щодо турботи про своє ментальне здоровʼя та послуг, які безоплатно можна отримати в системі охорони здоровʼя.

  Нагадаємо, послуги з охорони психічного здоровʼя можна отримати в сімейного лікаря, терапевта та педіатра, які працюють у закладах із договором на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Ці фахівці пройшли спеціальне навчання ВООЗ mhGAP та можуть надавати першу психологічну допомогу. Знання, отримані на курсі, дають можливість лікарям первинної ланки розпізнати симптоми ментальних розладів та скерувати пацієнта до спеціаліста у разі потреби.

  Щоб знайти потрібного лікаря, скористайтесь онлайн-мапою або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Як користуватись мапою, ми писали раніше.