• In English
 • Серед пріоритетів Держенергоефективності – допомогти бізнесу стати більш енергоефективним та конкурентоздатним на ринках України та ЄС

  Серед пріоритетів Держенергоефективності – допомогти бізнесу стати більш енергоефективним та конкурентоздатним на ринках України та ЄС. На цьому наголосила перший заступник Голови Держенергоефективності Марія Малая під час конференції «Енергоефективна дипломатія задля відновлення України».

  «Незважаючи на труднощі і виклики, Україна прискорює євроінтеграційні реформи у сфері енергоефективності та декарбонізації. Підтвердження цьому – у розпал війни Парламент ухвалив рішення про створення Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Підкреслю, про створення такого інструменту говорили багато і довго, але тільки в цьому році нам вдалося його створити», - розповіла Марія Малая.

  Фонд створено за європейським принципом «забруднювач платить», який відповідно до Регламенту ЄС про управління енергетикою і кліматичними діями передбачає цільове спрямування екологічних податків на енергоефективність та декарбонізацію і застосовується у 21 країні ЄС.

  З 1 січня наступного року фонд буде наповнюватись за рахунок податку на викиди СО2 і спрямовуватись на проекти енергоефективності та декарбонізації у різних секторах економіки.

  «Створення Фонду декарбонізації відповідає сучасній європейській практиці. Як відомо, один з цільових механізмів фінансування енергоефективності в ЄС – це екологічні податки. У нас сьогодні податок складає лише 30 грн за тонну викидів СО2. В Європі - близько 75 євро за тонну. Додатковим викликом для українського бізнесу стане механізм вуглецевого оподаткування на кордоні – СBAM. Тому ми вже створюємо умови та інструменти, щоб допомогти українським підприємствам підготуватися заздалегідь», - підкреслила Марія Малая та висловила вдячність присутнім на конференції європейським партнерам за підтримку ініціатив України у цій сфері.

  Довідково

  Конференція відбулася в рамках Тижня енергоефективності в Україні, що проходив з 11 по 15 грудня 2023 року за підтримки Мінінфраструктури, Держенергоефективності та проекту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується GIZ за дорученням Уряду Німеччини та співфінансування Уряду Швейцарії.