Чому кліматична політика України не може “почекати” до завершення війни, як формуємо її вже зараз і плануємо на період відбудови. Про це розповів Міністр Руслан Стрілець на полях СОР28 в українському павільйоні, презентуючи бачення національного кліматичного треку.
“За 555 днів війни в нашій країні викиди СО2 сягнули 150 млн тонн. З них 60 млн тонн – спровоковані пожежами та військовою діяльністю. Кліматичні проблеми не чекають. Вони вже призводять до “вимирання” територій. Економічні втрати світу можуть сягнути 120-600 трлн доларів до 2100 року. Лише на Півдні України ми можемо втратити 1 млн га суходолу. Це майже як площа Чорногорії”, – зазначив Міністр.
За його словами, для України ефективна кліматична політика, це ще й питання руху до ЄС та зеленої відбудови. Тому вже визначено першочергові кроки, які наближають країну до цих цілей.
Серед запущених практичних процесів Руслан Стрілець відзначив:
•оновлення та удосконалення національної системи моніторингу звітності та верифікації викидів парникових газів;
•запланований запуск пілотної системи торгівлі викидами у 2025 році із повним запуском у 2026 році. Це дозволить країні приєднатися до європейської СТВ. Адже ми не хочемо, щоб наші відстрочки по СВАМ або будь-які спеціальні умови, стали єдиною причиною, чому Україну не візьмуть у ЄС;
•відкриття спільно з німецькими партнерами Кліматичного офісу в Україні. Це майданчик для співпраці в рамках Паризької угоди та інструмент залучення інвестицій для зеленої відбудови;
•готовність України бути учасником карбонмаркету вже сьогодні. Маємо відповідні домовленості із Швейцарією та на шляху до співпраці з Японією щодо викупу надлишкових квот викидів.
“Чи бачимо ми Україну кліматично нейтральною в майбутньому? Так. Чи потрібно для цього реалізовувати національну політику в умовах війни? Так! Як сказав Президент Володимир Зеленський, відбудова України – це не тільки про те, що маємо зробити після нашої перемоги, а й те, що потрібно робити вже просто зараз. Тож продовжуємо працювати у цьому напрямку”, – наголосив Руслан Стрілець.