• In English
 • Руслан Стрілець: Щоб зменшити кількість пластику, не достатньо лише розділяти відходи – Україні потрібні нові сучасні правила регулювання

  Україні вкрай потрібно прийняти новий рамковий закон, щоб встановити цивілізовані правила поводження з відходами та виконати міжнародні зобов’язання з імплементації Директиви Європейського Парламенту та Ради 2008/98/ЄС. На цьому наголосив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія».

  За словами Руслана Стрільця, на сьогодні в країні щороку утворюється:

  • близько 6 млн тонн побутових відходів;
  • сотні мільйонів тонн промислових відходів, що займають значну частину території та призводять до нераціонального використання земель;
  • близько 550 тис. тонн небезпечних відходів.

  Незважаючи на відносно невелику кількість останніх, проблематика досить гостра.

  «Це та невидима загроза, про яку люди чують, але не бачать кожного дня. Водночас лише одна акумуляторна батарея, яка потрапляє у річку, наносить шкоди більше, ніж тисячі тонн відходів від промисловості», - відзначив Руслан Стрілець.

  На сьогодні із понад 200 ліцензіатів, які здійснюють операції з небезпечними відходами, фактично лише близько 30 мають установки, що реально готові спалювати відходи. Значна ж кількість недобросовісних суб’єктів лише демпінгують ціни на ринку. У результаті, замість утилізації, небезпечні відходи потрапляють на звалища або, у гірших випадках, у лісосмуги.

  «Поки цей ринок буде в такому стані, ми не зможемо забезпечити реальну нормальну екологічно безпечну утилізацію відходів. Саме тому Міндовкілля із стейкхолдерами адвокатує новий рамковий закон, який дозволить встановити цивілізовані правила», - зауважив Руслан Стрілець.

  Серед ключових принципів законопроекту:

  • запровадження ієрархії управління відходами, де найвищими ланками є запобігання їх утворенню та повторне використання;
  • створення розширеної відповідальності виробника.

  «Для того, щоб наприклад, зменшити кількість пластику, не достатньо лише організувати роздільний збір відходів. У всіх європейських країнах вже багато років діє розширена відповідальність виробника. Це та модель, яка повинна бути запроваджена на території України. Вона дасть поштовх для розвитку сфери вторинної переробки, створення необхідної інфраструктури та відповідно нових робочих місць. Впевнений, що ті прозорі сучасні умови, які будуть запроваджені рамковим та секторальними законопроектами, призведуть до унормування сфери управління відходами в країні», - відзначив Руслан Стрілець.