• In English
 • Рішення Ради асоціації Україна-ЄС дозволяють розпочати перехід від формату співробітництва та партнерства до механізмів просування секторальної інтеграції України з ЄС, – Іванна Климпуш-Цинцадзе
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 17 грудня 2018 року о 17:38

  У Брюсселі завершилося п’яте засідання Ради асоціації Україна – ЄС, результатами якого стали низка рішень та закріплення пріоритетних напрямів інтеграції України з Євросоюзом.

  Як зазначила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, окрім підбиття підсумків спільної роботи з виконання Угоди про асоціацію, сторони окреслили значно ширше коло взаємодії, що дозволяє розпочати перехід від формату співпраці та партнерства до механізмів просування секторальної інтеграції України з ЄС.

  «Вдячні за політичну підтримку нашої держави Європейським Союзом і засудження агресивних дій РФ у Азовському та Чорному морях, наполяганні на відновленні свободи навігації в Азовському морі та через Керченську протоку, звільнення військовополонених українських моряків та захоплених суден, подальшу підтримку територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України. Розраховуємо на подальшу включеність ЄС у спільну роботу з оцінки запропонованої Україною програми дій з інтеграції у цифровий ринок, напрацювань зі спрощення умов (митних формальностей) у торгівлі з ЄС, вичерпний перелік завдань для підготовки підписання угоди ACAA, поглиблення порядку денного у сфері свободи, юстиції, безпеки, а також роботи з оновлення додатку до Угоди у сфері енергетики», – наголосила Віце-прем’єр-міністр.

  Нагадаємо, Євросоюз на засіданні висловив рішучу підтримку України та засудив агресію Російської Федерації. У контексті ситуації в Азовському та Чорному морях, ЄС чітко заявив, що не існує жодних виправдань для застосування військової сили з боку Росії проти українських суден. Рада асоціації закликала Росію негайно повернути захоплені українські судна та звільнити 24 затриманих військовослужбовців, а також забезпечити вільний та безперешкодний прохід через Керченську протоку. «Європейський Союз продовжуватиме уважно відстежувати ситуацію і рішуче налаштований діяти належним чином у тісній координації зі своїми міжнародними партнерами», – йдеться у підсумковій заяві.

  Євросоюз зазначив про погіршення гуманітарної ситуації в зоні конфлікту, засудив системні порушення прав людини на окупованих територіях та закликав РФ звільнити громадян України, які незаконно утримуються в тимчасово окупованому Криму та в РФ. ЄС підтвердив готовність надалі підтримувати регіони України, постраждалі внаслідок російської агресії. Зокрема, сторони обговорили можливість надання адресної допомоги Приазовському регіону. Для цього на початку 2019 року ЄС відрядить оціночну місію в Україну.

  ЄС привітав прогрес у виконанні Угоди про асоціацію та зростання обсягів двосторонньої торгівлі, незважаючи на виклики, з якими зіштовхується Україна. Також зазначено про прогрес у низці реформ, зокрема, у сфері децентралізації,  реформи системи юстиції, банківського сектору, первинної медичної допомоги та ін. Зупинившись на важливості медичної реформи, ЄС підкреслив готовність і надалі підтримувати зміни в галузі охорони здоров'я відповідно до Угоди про асоціацію.

  За підсумками саміту Україна – ЄС, що відбувся 9 липня 2018 року, Рада асоціації погодилася продовжити діалог щодо поглиблення інтеграції у 4 пріоритетних сферах: енергетика, юстиція і внутрішні справи, митниця та цифрова економіка.  Також погоджено розпочати роботу щодо оновлення, де це необхідно, додатків до Угоди про асоціацію, зокрема, Додатку XXVII у сфері енергетики.

  ЄС визнав прагнення України забезпечити повну інтеграцію енергетичного ринку після завершення реформ. Для цього сторони погодилися з необхідністю активізації імплементації існуючих зобов'язань, зокрема, було наголошено на необхідності якнайшвидше завершити розукрупнення відповідних операторів систем передачі в електричному та газовому секторах. Рада асоціації підтвердила роль України як стратегічної транзитної країни для постачання газу, яка забезпечує доступні, безпечні і стабільні постачання до ЄС.

  Сторони погодилися активізувати співпрацю у сфері юстиції та внутрішніх справ, зокрема, у сферах, що становлять взаємний інтерес. У цьому контексті окремо йшлося про посилення співпраці  для протидії гібридними загрозами, зокрема, дезінформації, кібератакам, втручанню у вибори. Рада асоціації привітала зобов'язання ЄС продовжувати підтримку України в галузі кібербезпеки.

  У частині цифрової економіки сторони погодилися вести подальший регулярний діалог у цій сфері. Було домовлено провести оцінку стану розвитку цифрової економіки України з тим, щоб підтримати наближення українського законодавства до законодавства ЄС.

  На полях Ради асоціації також підписано низку міжнародних договорів:

  • Угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «Програма підтримки енергоефективності в Україні - EE4U-II»;
  • Угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «Програми технічного співробітництва 2018 року»;
  • Угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України»;
  • Угоду між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «Програма розширення контактів між людьми: Дім Європи»;
  • Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Європейським інвестиційним банком;
  • Угоду про грант Фонду E5P (Проект «Вища освіта України») між Україною та Європейським інвестиційним банком;
  • Фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Транспортний зв'язок в Україні – Фаза І»).
  Рішення Ради асоціації Україна-ЄС дозволяють розпочати перехід від формату співробітництва та партнерства до механізмів просування секторальної інтеграції України з ЄС, – Іванна Климпуш-Цинцадзе Рішення Ради асоціації Україна-ЄС дозволяють розпочати перехід від формату співробітництва та партнерства до механізмів просування секторальної інтеграції України з ЄС, – Іванна Климпуш-Цинцадзе