• In English
  • Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
    Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 14 листопада 2023 року о 16:37

    Шановні колеги, шановні українці!

    Розпочинаємо чергове засідання Уряду.

    За останній тиждень відбулися три важливі події для нашої стійкості, перемоги та європейського майбутнього.

    Всі вони матимуть наслідки в середньостроковій і довгостроковій перспективі.

    Перша подія – це історичне рішення Єврокомісії про те, що Україна готова до початку передвступних переговорів про членство в ЄС. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн особливо підкреслила прогрес у здійсненні реформ, зазначивши, що під час повномасштабної війни динаміка змін особливо вражає.

    Ми й далі будемо рухатися шляхом трансформації України. Готуємо законопроекти та проекти урядових рішень. Ці реформи потрібні насамперед нам самим. Для перемоги, для відбудови, для зростання економіки.

    Друга важлива подія – це ухвалення державного бюджету. Попри важкі наслідки війни, дивимося в майбутнє з певним оптимізмом. Цього року ВВП України зросте на понад 4%, на наступний рік ми закладаємо ріст в 4,6%. Це з урахуванням ризиків воєнного часу.

    Важливо, що наші прогнози корелюються з оцінками міжнародних фінансових інституцій. Зокрема, МВФ відзначає стійкість української економіки та прогнозує її зростання у 2023 та 2024 роках.

    Третя важлива подія – це результат переговорів із Міжнародним валютним фондом про перегляд програми фінансування. Наразі є домовленість на рівні експертів, очікуємо на позитивне рішення Виконавчої ради МВФ для подальшого виділення траншу в 900 млн доларів.

    Для України принципово важливо демонструвати економічне відновлення.

    Це сигнал нашим партнерам, що їхня підтримка дає конкретні результати.

    Це сигнал внутрішнім та зовнішнім інвесторам про те, що вкладати кошти в українську економіку вигідно та перспективно.

    ***

    Додатковою мотивацією для інвесторів вкладати зараз кошти в Україну є страхування воєнних ризиків. Тут співпрацюємо з ключовими світовими інституціями, які можуть надати такі гарантії.

    Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (MIGA) з початку повномасштабної війни вже надало страхове покриття на суму понад 166 млн доларів. Це допомога як фінансовому, так і реальному сектору економіки. Тривають переговори про запуск нових проектів.

    Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) нещодавно схвалила п’ять нових проектів обсягом в 380 млн доларів. У сфері продовольчої безпеки, малого бізнесу, медицини та міжнародної торгівлі.

    Тривають переговори з ЄБРР про страхування торгових операцій, з перспективою масштабування співпраці на страхування інвестицій.

    Крім того, експортно-кредитні агентства країн-партнерів готові покривати інвестиційні ризики для свого бізнесу. Такі можливості є, зокрема, в Японії, Німеччини, Франції, Данії, Італії, Швеції, Великої Британії та Польщі.

    Ще один стратегічно важливий напрямок – це вільна навігація в Чорному морі, яка є фундаментом для економічного відновлення України.

    Тут передусім дякую українським силам оборони, які тримають відкритим цей коридор. Ним скористалося вже 100 суден, які вивезли з українських портів понад 3,7 млн тонн продукції.

    За результатами домовленостей Президента України Володимира Зеленського та Прем'єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака Україна спільно з пулом британських страхових компаній утворила спеціальний механізм. Він дозволить зробити знижку на вартість страхування від воєнних ризиків для експортерів усієї продукції з України. Це зробить чорноморський морський коридор доступнішим для більш широкого кола експортерів.

    Уряд виділив кошти, які будуть гарантією покриття збитків у разі їх настання. До механізму залучене Експортно-кредитне агентство, «Укргазбанк», «Укрексімбанк» і пул з 14 страхувальників.

    Ми також вдячні за допомогу ЄБРР в підтримці у створенні цього механізму.

    Неухильно працюємо над тим, щоб українські експортери мали вільні та конкурентні умови для експорту своєї продукції. Це потрібно для економіки України, для споживачів в усьому світі й особливо для продовольчої безпеки.

    ***

    Головним двигуном відновлення та зростання є український бізнес. Тому підтримка підприємців – один із ключових пріоритетів Уряду.

    За час повномасштабної війни бізнес отримав 40,8 тис. пільгових кредитів за програмою «5-7-9» на суму 159,8 млрд грн. Більше половини отримувачів – це аграрії, майже третина – промислові підприємства, 15% – торговельний бізнес, близько 5% – сфера послуг.

    Постійно надаються гранти за програмою єРобота. На започаткування та розвиток власної справи українців держава спрямувала 2,1 млрд грн, на розвиток переробних підприємств – 2,9 млрд грн, на допомогу у висадці садів та облаштуванні теплиць – понад 550 млн грн.

    Постійно розширюємо мережу індустріальних парків. Майданчиків із готовими інфраструктурними рішеннями та податковими пільгами. Зараз їх уже 70, найбільше на Київщині та Львівщині. Головна спеціалізація – це переробка: деревина, металургія, агропродукція, машинобудування.

    У 2024 році на розвиток індустріальних парків плануємо витратити 1 млрд грн. Очікуємо, що індустріальні парки будуть точками зростання, які допоможуть змінити структуру економіки із сировинної на переробну.

    Всі ці програми підтримки працюватимуть і наступного року. У держбюджеті-2024 на це закладено понад 30 млрд грн.

    Тож відновлюємо українську економіку й уже зараз закладаємо фундамент її розвитку та трансформації.

    Дякую за увагу!

    Слава Україні!

    Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду