Уряд України був і залишається відданим фундаментальній ідеї реформи місцевого самоврядування, а саме: створенню спроможних громад і, таким чином, створенню нових можливостей розвитку і регіонів, і країни у цілому. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час Загальних зборів Асоціації об’єднаних територіальних громад.
Глава Уряду нагадав, що сама ідея децентралізації, зміни системи управління на місцях озвучувалися ним ще з 2006 року. Проте існуюча на той момент вертикаль влади була нездатною не тільки впровадити, а й сприйняти всі напрацювання. «І це звідти розвалена медицина, освітянська інфраструктура, розвалені дороги. Звідти невдоволення людей, – сказав Володимир Гройсман. – Зміна ж системи (яку почали у 2014 році) дала нові можливості».
За словами Глави Уряду, перший етап децентралізації – створення громад – Україна пройшла. Зараз потрібен наступний етап, який забезпечить незворотність та непохитність реформи, забезпечить доступ до нових можливостей для 100% населення України.
«І це завдання ми маємо вирішити не через 10 років, а у 2020 році, – сказав Глава Уряду. – Нам потрібно зробити все, аби в Конституції України закріпити повсюдність самоврядування, чітко визначити розподіл повноважень за принципом субсидіарності, гарантії фінансового забезпечення. Нам потрібен новий закон про службу в органах місцевого самоврядування, краща координація влади на місцях. У нас є план, який до 2020 року треба завершити. І тоді, після проведення місцевих виборів, ми отримаємо нову систему, яка буде захищена Конституцією, яка буде мати нову спроможну територіальну основу, де будуть визначені гарантії фінансового забезпечення, де буде ефективно побудований державний контроль. У цих же завданнях – розвиток місцевої демократії. Без того, аби повсякчас звіряти свій годинник думкою людей, ми нікуди не зрушимо. Мільярди, які сконцентровані в місцевих бюджетах, мають бути ефективно використані».
Прем’єр-міністр наголосив, що згуртованість громад навколо продовження реформи дуже на часі.
«Ми віддані ідеї створення спроможних громад, а значить, створення нових можливостей розвитку. Для чого ми робимо децентралізацію? Для нової якості послуг і життя громадян, – зазначив Володимир Гройсман. – Хочу, аби ми створили нову якість освіти, медицини, інфраструктури і нову якість економіки. Основа ефективного досягнення цілей – це ефективне місцеве самоврядування».
Довідково
23 січня Кабінет Міністрів України в рамках посилення можливостей місцевого самоврядування ініціював перехід до нового етапу реформи децентралізації, який передбачає закріплення вже набутих успіхів і формування спроможних громад, зміну територіального устрою, чітке розмежування повноважень та функцій контролю різних рівнів управління, а також активний розвиток форм місцевої демократії, коли жителі можуть висловити свою думку з різних питань не від виборів до виборів, а повсякчас. Метою нового етапу є запровадження і закріплення змін до 2020 року – аби провести місцеві вибори вже на новій законодавчій та територіальній основі. Зараз в Україні сформовано 876 спроможних громад, місцеві бюджети зросли на порядок – до майже 234 млрд грн. У власність громад передано 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення. Новий етап передбачає формування 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріплення фінансової самодостатності місцевого самоврядування, формування ефективної системи управління, упорядкування системи державного контролю без дублювання функцій.