• In English
 • Правову можливість компенсаційних механізмів бізнесу обговорили у Мін’юсті
  Міністерство юстиції України, опубліковано 21 липня 2023 року о 16:10

  Міністр юстиції України Денис Малюська, його заступник Ірина Мудра та Уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко зустрілися з представниками Американської торговельної палати в Україні та окреслили пріоритетні напрямки діяльності Міністерства у сфері відшкодування збитків, завданих внаслідок повномасштабної військової агресії російської федерації, Зокрема обговорили заморожені активи рф та правову можливість компенсацій бізнесу.

  Йшлося про:

  • функціонування Міжнародного реєстру збитків, зокрема в контексті можливостей для бізнесу щодо відшкодування збитків;
  • окреслення строків щодо створення інших складових компенсаційного механізму: компенсаційної комісії та фонду компенсацій;
  • механізм розподілу стягнених активів та їх подальшу реалізацію;
  • черговість щодо розподілу стягнених активів;

  Заступник Міністра Ірина Мудра детально розповіла присутнім про усі нюанси механізму реалізації стягнення активів та виплати компенсацій, як для держави та постраждалих українців, так і для юридичних осіб-представників бізнесу.

  «Ми ведемо цей дуже потрібний діалог з бізнесом і онлайн і офлайн. Бізнес також має право на компенсацію втрат та шкоди, і ми вже зараз розробляємо потрібний механізм, не чекаючи завершення війни. Буквально два дні тому, у Нідерландах був підписаний договір про розташування міжнародного Реєстру збитків між Урядом Нідерландів і Радою Європи, саме в Гаазі буде фізично розташований Міжнародний Реєстр збитків. До кінця року цей механізм розпочне повноцінну роботу», - зазначила Ірина Мудра.

  Віце-президент Американської торговельної палати в Україні Тетяна Прокопчук подякувала представникам Міністерства за плідну зустріч і представила результати останнього опитування бізнес-спільноти. Вона навела такі дані: «Після 15 місяців повномасштабної війни росії в Україні, 84% компаній-членів Палати повністю функціонують. Більшість бізнесів в Україні не планують звертатися за відшкодуванням збитків поки не будуть створені відповідні механізми компенсації. 49% респондентів вказали, що їхні заводи та фабрики були пошкоджені: 27% з них мають незначні ушкодження, 22% – значні ушкодження, які потребують суттєвого відновлення».

  Також обговорили переваги та недоліки механізмів стягнення компенсацій в різних інстанціях: українських судах, ЄСПЛ, Міжнародному інвестиційному арбітражі, зокрема щодо того, чи не створюватимуть дані механізми перешкод в отриманні компенсацій в порівнянні із тими вимогами, які йтимуть через Компенсаційну комісію.

  Підсумовуючи, Міністр юстиції України Денис Малюська зазначив, що у Міністерстві також обговорюють ідею створення окремої моделі - інституції для покращення інвестиційного клімату і умов ведення бізнесу. 

  «Йдеться про комерційну арбітражну інституцію для вирішення бізнес-спорів. Україна зараз - це не те, що було 3 роки тому. Зараз в Україні мріють працювати і найкращі юристи світу, які хочуть передавати набуті знання задля розвитку нашої країни», - зазначив очільник відомства.

  Також на зустрічі обговорили впровадження механізму виконання судових рішень у добровільному порядку та подальше удосконалення електронних виконавчих документів.