• In English
 • Підприємствам Дніпропетровщини допоможуть позбавитися стійких органічних забруднювачів
  Дніпропетровська ОДА, опубліковано 09 серпня 2019 року о 14:40

  На Дніпропетровщині одна з найбільших в Україні концентрацій поліхлорованих дифенілів або ПХД. Основні джерела цих стійких органічних забруднювачів – металургійні та машинобудівні підприємства. Завдяки міжнародному проекту GEF-UNIDO накопичені у регіоні ПХД будуть утилізовані. Про це говорили на семінарі для підприємців представники Дніпропетровської ОДА, керівники проекту, науковці та експерти.

  «Дніпропетровщина стала першою областю в Україні, яка долучилася до цього міжнародного проекту. Нашій співпраці вже два роки. На першому етапі провели повну інвентаризацію джерел ПХД. Виявили, що такі забруднювачі містять 56 підприємств області, – зазначив директор департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської облдержадміністрації Руслан Стрілець. – Тепер вивчатимемо, які саме підприємства найбільше потребують допомоги в утилізації ПХД. Потім, за кошти проекту, підприємцям допоможуть їх позбутися. Все буде проведено за міжнародними стандартами».

  Поліхлоровані дифеніли як забруднювачі мають небезпеку найвищого рівня. Ці канцерогени потрапляють до людського організму через продукти харчування. Фахівці знаходили ПХД навіть у жіночому молоці. Найгірше – ці речовини важко виявити, проте вони накопичуються і можуть призводити до онкозахворювань.

  «На території області виявили майже 1,5 тис. тонн ПХД. Вони містяться у старих трансформаторах, конденсаторах, теплообмінниках. Дуже складною є утилізація таких забруднювачів. Самотужки підприємства не можуть її провести. Необхідно задіяти високі технології, а це дуже вартісно», – сказав керівник проекту GEF-UNIDO в Україні Євген Федоренко.

  Проект передбачає виведення з експлуатації обладнання, що містить ПХД, до 2025 року. А повну утилізацію таких забруднювачів на території області та України в цілому – до 2028 року. Такі умови Стокгольмської конвенції, які має виконати наша держава, підкреслив Євген Федоренко.

  «На трансформаторних підстанціях нашого підприємства використовуються конденсаторні батареї, яким вже понад півстоліття. Зараз осучаснюємо обладнання. Постала проблема з утилізацією старого, яке містить ПХД. Дуже зацікавила пропозиція Дніпропетровської ОДА долучитися до проекту. Це новий напрямок. А ми на підприємстві воліємо вирішувати екологічні проблеми по-сучасному, як у Європі», – поділився учасник зустрічі, заступник головного інженера Нікопольського заводу феросплавів Григорій Страдомський.

  До семінару «Екологічно обґрунтоване поводження та остаточне видалення поліхлорованих дифенілів в Україні» долучилися представники підприємств області, науковці, експерти. Загалом більш ніж півсотні учасників.