• In English
 • Первинна ланка медичної допомоги: у 2021 році кількість надавачів, що уклали договори з НСЗУ, значно зросла
  Національна служба здоров’я України, опубліковано 19 травня 2021 року о 15:32

  Договір з Національною службою здоров’я нині мають 468 лікарів-ФОП. Щотретій заклад, що надає первинну меддопомогу, є приватним.  

  Сьогодні сімейний лікар та  лікарка в Україні - центральна постать в охороні здоров’я. Ці фахівці довели, що можуть проводити ефективну профілактику та лікувати широкий спектр захворювань. За даними дослідження “Індекс здоров’я”, у 2019 році в Україні вдвічі зросла частка тих споживачів амбулаторної допомоги, які отримували її в сімейного лікаря - з 35% до 60%.

  Договір з Національною службою здоров’я нині мають 468 лікарів-ФОП. І ця цифра постійно зростає. А практично кожен третій заклад, що надає первинну меддопомогу, є приватним.

  Сьогодні сімейного лікаря, терапевта або педіатра обрали понад 31 мільйон українців. Це - 75% населення країни. 23 755 лікарів первинної ланки працюють за договором з НСЗУ і укладають декларації з пацієнтами. З них 15 559 - це сімейні лікарі. А також 3 446 - терапевтів та 4 859 педіатрів. Кількість надавачів первинної медичної допомоги цього року зросла на понад 100. За договором з НСЗУ, первинну меддопомогу сьогодні надають 1 829 закладів.

  Завдяки трансформації медичної галузі вдалося поліпшити умови праці лікарів первинної ланки. Сімейні лікарі, педіатри та терапевти зараз можуть отримувати гідну оплату праці. Первинна ланка медичної допомоги почала працювати за новою системою фінансування і підписувати договори з Національною службою здоров’я України у липні 2018 року. Впродовж цього періоду зарплати сімейних лікарів зростали.  І у 2020 році середньомісячні витрати на оплату праці сімейного лікаря склали  15 700 грн.

  Українці звертаються до свого лікаря при раптових чи хронічних захворюваннях; при необхідності отримати консультацію; електронний рецепт на “Доступні ліки” чи електронне направлення. Вони телефонують до лікаря, з яким уклали декларацію, при підозрі на коронавірус та тримають з ним зв’язок під час лікування вдома.

  У цьому році лікарі первинної ланки також супроводжують пацієнтів з туберкульозом, з ВІЛ-інфекцією.

  Нова успішна первинна ланка є одним з важливих досягнень трансформації медичної галузі. Ми бачимо, що зміни у системі відбувається не лише зовні, а й зсередини. Саме на первинній ланці якнайкраще можна відслідкувати, як змінюється підхід до лікування та ставлення до пацієнта.