• In English
 • Оволодіння ключовими компетентностями - основний критерій якості освіти для учнів та батьків. ДСЯО представила результати дослідження
  Державна служба якості освіти України, опубліковано 02 березня 2021 року о 17:40


  2 березня Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак взяв участь у засіданні колегії Міністерства освіти і науки України, на якому представив результати дослідження «Що думають про якість роботи школи і якість освіти директори шкіл, учні, їхні батьки та освітні експерти».

  «Директор школи є управлінцем, а отже, й відповідальним за все, що відбувається в закладі, зокрема щодо результатів, яких досягають учні та вчителі. Однак реальність інша: лише 32% директорів вказали на свою вирішальну роль у забезпеченні якості освітньої діяльності школи, а 39% взагалі переклали її на вчителів. Отже, у школах потрібно дійти спільного розуміння якості освіти, визначивши стратегічну функцію директора як партнера вчителя, учнів, їхніх батьків в освітньому процесі», — зазначив Руслан Гурак.

  Серед чинників, що впливають на якість освіти, лише 27% директорів шкіл відзначили налагоджені управлінські процеси, а 14% — роботу керівника над розвитком закладу. Такі дані засвідчують, що директори недостатньо оцінюють свою роль у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти в школах.

  Найважливішим критерієм якості освіти усі респонденти визначили оволодіння учнями ключовими компетентностями: 81% директорів шкіл; 71% учителів; 70% учнів; 50% батьків.

  Розуміння компетентностей, необхідності їх набуття свідчать про сприйнятливість концепції Нової української школи. Зокрема, таку її складову, як комфортне освітнє середовище і позитивний мікроклімат, виокремлено серед важливих чинників якісної освіти. Найбільше доброзичливі взаємини з учителями, взаємоповагу і відсутність булінгу цінують учні (78%).

  Критеріями, що вказують на якісну школу, учні в першу чергу обрали: доброзичливі взаємини між учнями та вчителями (78%); цікаві уроки (54%); професійність учителів (47%).

  Учні найбільш відповідальними за якість освіти назвали самих себе (58%). У відповідях учнів також спостерігається орієнтованість на результат: у топ-критеріїв якості для них — високі бали ЗНО (49%) та навчання, середній бал атестата.

  Якість освіти у школі, на думку батьків, вчителів і директорів, передовсім формують:

  • співпраця між учасниками освітнього процесу;
  • безпечне для дітей середовище (відсутність булінгу/цькування або дискримінації за ознакою статі, релігії, доходів родини, місця проживання тощо);
  • кваліфікація педагогічних працівників;
  • комфортне психологічне середовище.

  Більше читайте на офіційному веб-сайті Державної служби якості освіти.