• In English
 • Отримання громадянства України для військовослужбовців-іноземців, українці за кордоном та множинне громадянство: голова ДМСУ відповіла на актуальні питання
  Міністерство внутрішніх справ України, опубліковано 26 вересня 2023 року о 16:25

  Отримання громадянства України іноземцями, які стали на захист нашої країни, питання українців за кордоном та пакет законопроектів стосовно множинного громадянства. Відповіді на ці питання надала в інтерв'ю виданню "Цензор.нет" Голова Державної міграційної служби України Наталія Науменко.

  Щодо добровольців з інших країн. Нині законодавчо врегульовано діяльність добровольчих формувань, які стали військовими формуваннями у складі Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ. Це дало змогу іноземцям укласти контракти зі Збройними силами та отримати певний правовий статус.

  Міграційники ж максимально спростили їх перебування в Україні. Тобто, іноземним громадянам, які уклали контракт зі Збройними силами України, продовжували строк перебування на території нашої країни, якщо він вже минув. До того ж звільнили їх від потреби оформлювати посвідки на тимчасове проживання.

  "Для чого це зроблено? Для того, щоб мінімізувати контакти з міграційною службою. У тебе є контракт із ЗСУ, в тебе є військовий квиток - все, ти законно перебуваєш на території України. Формально ми прирівняли військовий квиток до посвідки на тимчасове проживання. Тому що ми розуміємо, якщо посвідку втрачено, треба звертатися до міграційної служби для її відновлення. А якщо бійці на фронті, зрозуміло, вони не мають можливості цим займатися", - наголосила очільниця ДМСУ.

  Після закінчення контракту у людини є кілька опцій, залежно від наявних національних документів. Якщо є документи і є підстави, то військовослужбовець-іноземець зможе оформити дозвіл на імміграцію. Якщо він далі продовжує служити або є державна нагорода, або подання певного органу, наприклад Міноборони, має змогу отримати громадянство у спрощеному порядку.

  До того ж у Верховній Раді уже зареєстрований законопроект, який надасть можливість набуття громадянства України особами, залученими до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади. Також спрощений порядок для людей, які проходили військову службу за контрактом у Збройних силах України і Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії та контракт яких припинено і яких звільнено з військової служби за станом здоров’я.

  Щодо українців за кордоном. За словами Голови міграційної служби, за кордоном перебуває до 8 млн наших громадян.

  "Коли схлинула перша хвиля, тих громадян України, які виїжджали за кордон з такими документами, ми почали думати, що ж робити, адже наші громадяни не могли довго там перебувати без документів. Консульські установи були перевантажені запитами на оформлення документів нашим громадянам. І тоді Урядом було прийнято рішення про відкриття філій ДП "Документ" за кордоном", - розповіла Наталія Науменко.

  Ми проаналізували, де найбільше перебуває наших громадян, і розпочали роботу на мобільних бусах саме з Польщі, щоб приймати заяви для оформлення документів. Принциповим було те, що ми одразу оформляли не тільки закордонні паспорти, а й ID-картки (внутрішні паспорти). Хоч внутрішні паспорти, по великому рахунку, за кордоном не потрібні, але для людей це зв'язок з Україною. Також наші громадяни мають змогу оформити посвідчення водія.

  На сьогодні оформити документи українці можуть в Польщі, Чехії, Німеччині, Словаччині, Туреччині, Іспанії.

  "Думаємо ще відкривати в Італії, також маємо звернення від іноземних партнерів відкритися у Великобританії, Франції, тому що наших громадян там досить багато. Уже на сьогодні майже пів мільйона документів оформлено нашими громадянами за кордоном", - додала очільниця ДМСУ.

  Множинне громадянство. Це пакет законопроектів, зокрема щодо основ національної безпеки, внесення змін до Кримінального кодексу. Вони розглядаються в Комітетах Верховної Ради. 99 депутатів звернулись із поданням до Конституційного Суду України щодо тлумачення поняття "єдиного громадянства", як це закладено в статті 4 Конституції України.

  "Я виступала в Конституційному Суді, пояснювала, що в множинному громадянстві немає нічого страшного, це теж розвиток країни. Головне як запобігти тим ризикам, які можуть виникнути", - зазначила Наталія Науменко.

  Однак, за словами очільниці ДМС, у випадку, якщо людина виїхала під час війни за кордон і там отримає громадянство має бути окремий реєстр, де буде задекларовано, що громадянин України має й громадянство іншої країни.