• In English
 • Остап Семерак підбив підсумки першого року застосування процедури ОВД в Україні
  Міністерство екології та природних ресурсів України, опубліковано 19 грудня 2018 року о 14:37

  18 грудня виповнився рік з моменту запуску в Україні процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД). Як повідомив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час підсумкової конференції, за 12 місяців дії закону у Єдиному державному реєстрі ОВД зареєстровано 1749 справ.

  Новий закон скасував застарілу екологічну експертизу та зараз дозволяє визначати екологічні ризики ще до початку будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об’єктів, які можуть завдати шкоди довкіллю. Аналогічні закони давно і ефективно діють у країнах ЄС.

  «У цілому закон працює успішно. Вже видано близько 250 висновків з оцінки впливу на довкілля. Кількість зареєстрованих справ у Єдиному реєстрі понад 1700. Це середній показник Польщі. Його ми брали за індикатор ефективності, коли рік тому запускали процедуру ОВД на практиці. Хоча в перші місяці дії закону про оцінку впливу на довкілля ми відчували реальний спротив деяких українських підприємств та наміри дискваліфікувати цей закон», – прокоментував Міністр дію нового для України закону.

  Також протягом року було проведено близько 500 громадських слухань, передбачених процедурою ОВД.

  Найяскравішим прикладом успішної реалізації ОВД на практиці Міністр назвав Придніпровську ТЕС. Оцінка впливу на довкілля стосувалася чотирьох енергоблоків цього підприємства. Згідно з висновком ОВД вже до кінця року має бути встановлено новий електрофільтр на трубу, з якої викидає дим 10-й енергоблок Придніпровської ТЕС. При цьому Остап Семерак висловив сподівання, що з часом все більше українських підприємств будуть керуватися висновками ОВД, де вимоги екологічної модернізації та зменшення негативного впливу на довкілля є пріоритетними.

  Нагадаємо, 18 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», який запровадив в Україні європейську модель екологічної оцінки відповідно до вимог Директиви 2011/92/ЄС та забезпечив виконання міжнародних зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Договору про Енергетичне Співтовариство, природоохоронних угод ЄЕК ООН тощо.

  Він також дозволяє громадськості на ранніх стадіях брати участь в обговоренні планованої діяльності шляхом формування переліку питань, які будуть досліджуватися під час ОВД, впливати на вибір альтернативного місця здійснення планованої діяльності, а також на впровадження заходів, які зменшуватимуть вплив такої діяльності на довкілля.

  Вся процедура ОВД здійснюється через Єдиний реєстр. При Мінприроди також працює телефонна «гаряча лінія» з отримання додаткових консультацій щодо практичного функціонування ОВД. Ознайомитися із Єдиним реєстром можна за посиланням.

  Також в Україні запрацював перший екологічний бот SaveEcoBot www.saveecobot.com, який агрегує низку екологічних даних, зокрема, дані з Єдиного реєстру ОВД.

  Він працює в Telegram і найближчим часом буде доступним в Facebook Messenger, Skype та Viber. Користування екоботом є безкоштовним.