• In English
 • Ольга Стефанішина та Олівер Варгеї скоординували кроки щодо підготовки України до членства в ЄС
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 29 вересня 2022 року о 12:24

  28 вересня Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина провела зустріч із Комісаром ЄС з питань Європейської політики сусідства та переговорів з розширення Олівером Варгеї. Це перший візит Єврокомісара до України у статусі країни-кандидата на членство в ЄС.

  Сторони предметно обговорили виконання Україною семи рекомендацій Європейської Комісії, що є передумовою діалогу з ЄС щодо відкриття переговорів з розширення, а також необхідну експертну та фінансову підтримку для реалізації реформ та цілісного впровадження європейського законодавства.

  «Після отримання статусу кандидата в Україні панує абсолютно інша атмосфера – це надихнуло багатьох людей. Наша країна вже пройшла довгий шлях реформ, виконуючи Угоду про асоціацію, але справжній рух до ЄС починається тільки зараз. Ми розуміємо, що процес приєднання передбачатиме багато рішень у подальшому для поглиблення інтеграції до спільного ринку Євросоюзу, що є ключовим елементом на цьому шляху», – сказала Ольга Стефанішина.

  Віце-прем’єр-міністр звернула увагу, що з початку повномасштабної збройної агресії росії багато компаній в Україні були змушені перемістити та переорієнтувати виробництво; ринок Європейського Союзу став для них життєвонеобхідним. У цьому контексті такі рішення як лібералізація торгівлі або відкриття можливостей для експорту електроенергії відіграли значну позитивну роль для національної економіки.

  Ольга Стефанішина наголосила, що українські органи влади продемонстрували свою стійкість під час війни і залишаються повністю дієвими. Вона також акцентувала, що сьогодні Україна та ЄС потребують чіткого й структурованого порядку денного приєднання країни до Євросоюзу, аби сповна використати той мобілізаційний потенціал, який маємо всередині України після отримання кандидатства.

  «Тому Українська сторона підготувала позиційний документ, який, як очікується, стане дорожньою картою щодо приєднання та дозволить забезпечити ясність процесу для обох сторін», – сказала Ольга Стефанішина та підкреслила, що наразі залишилось не так багато секторів, де ЄС немає експертизи по Україні, адже весь попередній шлях реформ партнери пройшли разом.

  У свою чергу Єврокомісар Олівер Варгеї зазначив, що розширення є системним процесом з рядом важливих кроків, де кожному наступному рішенню має передувати виконання попередніх умов. Він також підкреслив, що оскільки тепер йдеться про досягнення повної відповідності критеріям членства, оцінка прогресу України з боку ЄС буде більш глибокою та враховуватиме не лише ухвалення певних рішень, а й їх імплементацію.

  У цьому контексті Ольга Стефанішина та Олівер Варгеї обговорили як краще налагодити процес, аби підготовка законодавства відбувалась з урахуванням кращих європейських практик, зокрема з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

  Окремо учасники обговорили гуманітарну підтримку України в умовах повномасштабної війни росії та процес відновлення зруйнованої інфраструктури. Віце-прем’єр-міністр підкреслила важливість посилення санкційного тиску, закриття всіх можливостей для обходу санкцій. Учасники засудили спроби росії прикрити свої поразки на фронті через проведення фейкових «референдумів».