
Ольга Стефанішина: Питання, пов’язані із реалізацією прав національних спільнот, пріоритезовано на найвищому політичному рівні
Уряд відкритий до діалогу та пошуку оптимальних рішень для забезпечення якісної освіти для представників національних меншин (спільнот).
Про це заявила Віце-прем'єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина у своєму онлайн зверненні до учасників 3-го дня консультацій у Закарпатті – директорів шкіл, які навчають мовами національних меншин.
«З початком повномасштабної війни ситуація кардинально змінилася, зокрема через велику кількість ВПО, які знайшли прихисток в більш безпечних областях України. Тож, робимо все можливе, аби вчителі, незалежно від того, якою є основна мова викладання, мали можливість виконувати свою роботу. Уряд відкритий до конструктивного діалогу й пошуку оптимальних рішень, що дозволять забезпечити якісну освіту представникам національних спільнот», – зазначила Ольга Стефанішина.
Віце-прем'єр-міністр зазначила, що усвідомлюючи виклики, з якими стикається система освіти в умовах війни, держава, максимально йде назустріч національним меншинам (спільнотами). Так, зокрема у червні на запит частини об’єднань було відтерміновано набуття сили змін в закон про освіту щодо частки викладання предметів державною мовою в середніх школах.
Ольга Стефанішина наголосила, що питання освіти є важливим елементом комплексних заходів щодо забезпечення прав національних спільнот.
«Права людини, з особливим фокусом на правах національних меншин, є основою європейської спільноти. Підготовка до початку офіційних переговорів щодо вступу України в ЄС надала потужний поштовх для розвитку правових механізмів захисту прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот) та корінних народів України», - заявила Ольга Стефанішина.
Віце-прем'єр-міністр закцентувала увагу на ухваленому законі «Про національні меншини (спільноти) України», тісній взаємодії з Радою Європи, Венеційською Комісією і підготовці комплексної Державної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті».
«Всі ці кроки свідчать про безпрецедентну пріоритизацію питань, пов’язаних із реалізацією прав національних спільнот, на найвищому політичному рівні», – заявила Ольга Стефанішина.
Водночас, Віце-премʼєр-міністр висловила жаль, що питання освіти нацспільнот було надмірно політизованим. За її словами, подібні зустрічі є надзвичайно важливими у контексті розробки комплексної Державної цільової програми, зокрема забезпечення рівних можливостей для кожного й кожної у реалізації конституційного права на освіту.
Участь в обговоренні взяли перший заступник Міністра освіти і науки України Євген Кудрявець, заступник Міністра освіти і науки Андрій Сташків, заступник Голови Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті Ігор Лоссовський, генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков та представники обласної державної адміністрації.
Захід організовано Офісом Віце-премʼєр-міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції України спільно з Міністерством освіти та науки України, Державною службою України з питань етнополітики та свободи совісті за підтримки Ради Європи.