• In English
 • Ольга Стефанішина: Голоси постраждалих мають стати безапеляційним вироком росії для досягнення справжньої справедливості
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 16 вересня 2023 року о 06:30

  14 вересня відбулось публічне засідання Міжвідомчої робочої групи (далі - МРГ) з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією рф проти України та надання допомоги постраждалим. В межах заходу презентовано результати виконання плану дій з реалізації рамкової угоди між Урядом України та ООН про співробітництво щодо запобігання та протидії сексуальному насильству під час війни (далі - СНПК) за рік, а також подальші пріоритетні кроки держави.

  Під час відкриття засідання Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина наголосила, що об'єднавши зусилля усіх гілок влади, громадянського суспільства, міжнародних партнерів, держава в короткі терміни напрацювала єдиний ефективний механізм відповіді на геноцидальні дії росії щодо українців.

  «На своєму прикладі ми показуємо, що питання реагування на подібні злочини не можна відкладати у «довгу шухляду», чекати завершення війни. Потрібно швидко та рішуче боротись за всіх громадян, які потребують допомоги і справедливої реакції на злочини агресора. На сьогодні, на основі власного прикрого досвіду, маємо дієві підходи відповіді на злочини сексуального насильства, якими вже готові поділитися з іншими країнами».

  Урядовиця наголосила на важливості аналізу проробленого за рік для формування подальших кроків та оновлення Плану як живого документа, що має відповідати конкретним наявним потребам.

  Окреслюючи здобутки у сфері реагування та допомоги постраждалим, Ольга Стефанішина відзначила роботу мережі 11 Центрів допомоги врятованим та наголосила на важливості регулярних консультацій з громадськими й міжнародними партнерами для покращення роботи цих сервісів. Окремо вона відзначила роботу правоохоронців та органів прокуратури та зауважила, що було ухвалено всі необхідні нормативно-правові зміни, аби гарантувати належні стандарти роботи із постраждалими та свідками.

  Віце-прем'єр-міністр окреслила пріоритетні задачі подальшої роботи, зокрема щодо інформування громадян про наявні сервіси, посилення роботи на місцевому та регіональному рівнях, а також адвокації на міжнародному рівні важливості притягнення росії до відповідальності за всі злочини, скоєні в Україні.

  «Кожен зафіксований випадок, вчасно якісно надана допомога - це основа притягнення росії до відповідальності. Голоси постраждалих мають в майбутньому стати безапеляційним вироком усім, хто скоїв ці жахливі злочини. Включно з вищим політичним керівництвом рф, яке системно віддавало злочинні накази. Тож, наша окрема місія, доносити світові про неприпустимість будь-яких гібридних форматів або часткового притягнення росії до відповідальності».

  У межах заходу зокрема відбулась презентація концепції оновленого Плану. Передбачається активізація роботи з таких напрямів, як гармонізація підходів до навчання з питань СНПК та більш активна взаємодія з постраждалими. Також планується розширення складу групи представниками усіх ОВА для врахування актуальних потреб на місцях. Разом з тим у фокусі активна робота щодо посилення механізмів перенаправлення громадян та формування системи моніторингу та оцінки реалізації оновленого плану.

  Також під час засідання представлено результати першого етапу проведення урядової інформаційної кампанії, ініційованої Віце-прем'єр-міністром Ольгою Стефанішиною, з допомоги постраждалим від сексуального насильства та подальші кроки для покращення Платформи допомоги врятованим та інформування про неї громадян.

  Нагадаємо, 15 вересня 2022 року ухвалено План дій для реалізації Рамкової угоди. У межах цієї співпраці створено координаційний механізм діяльності суб’єктів, залучених до реагування на СНПК – Міжвідомчу робочу групу з питань протидії сексуальному насильству, пов’язаному зі збройною агресією рф проти України та надання допомоги постраждалим.

  Основні напрями її роботи: протидія торгівлі людьми; надання комплексної допомоги постраждалим, доступ до правосуддя та притягнення до відповідальності; посилення спроможності сектору безпеки та оборони, а також репарації і компенсації. Робоча група налічує понад 120 учасників та учасниць з 55 державних структур, міжнародних та громадських організацій.

  Довідково

  3 травня 2022 року Урядом України в особі Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної та Організацією Об’єднаних Націй в особі Спеціальної представниці Генерального секретаря ООН з питань СНПК Прамілою Паттен підписана Рамкова угода про співробітництво щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом.