• In English
 • Олександр Кубраков: Синхронізуємо регіональну політику з європейськими стандартами

  Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури працює над впровадженням нових підходів до державної політики регіонального розвитку. Вони передбачають збалансований розвиток усіх громад і територій, який би дозволяв їм розкрити свій потенціал та індивідуальні особливості.

  Водночас ключовим акцентом такого розвитку в найближчі роки залишиться реалізація проектів відбудови пошкодженої та знищеної інфраструктури. При цьому ключова ініціатива щодо визначення, планування та впровадження проектів відновлення має залишатись на боці місцевої влади. Завдання органів центральної влади – задати загальну стратегічну рамку відновлення та принципи пріоритезації проектів, а також підсилити інституційну спроможність громад.

  Про це Віце-прем’єр-міністр з відновлення України - Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков розповів на Конференції з демократичного врядування, організованій Міжнародним республіканським інститутом (IRI) за підтримки Агентства USAID.

  «В основі реформи місцевого самоврядування та інструментів регіональної політики лежить збалансований підхід до розвитку громад та територій, а також посилення спроможностей на місцях. Це потрібно не тільки для відбудови, але й для нашого руху до членства в ЄС.

  Головне завдання – щоб планування регіональної політики та розподіл коштів були повністю синхронізовані з тим, як це відбувається в Євросоюзі.

  Ми вже маємо успішний кейс децентралізованого підходу до відбудови житла. У рамках програми єВідновлення саме громади виконують функції розгляду заяв на виплату допомоги, обстеження пошкодженого майна та прийняття рішення щодо виплати.

  Дякую нашим міжнародним партнерам, зокрема особисто Послу США в Україні Бріджит Брінк, за непохитну підтримку України в протидії агресії рф та допомогу з відновлення України», — зазначив Олександр Кубраков.

  Одним із ключових напрямків роботи є інституційна підтримка громад, зокрема посилення їх управлінських спроможностей.

  Команда Мінінфраструктури разом з міжнародними партнерами працює над створенням мережі команд підтримки при громадах, які допомагатимуть органам місцевого самоврядування покращувати власні управлінські процеси, зокрема в проектному менеджменті. Разом з канадським проектом SURGe ми запускаємо мережу регіональних команд підтримки «Community-Led inclusive recovery» (CLIR).

  Очікуємо, що найближчим часом інші великі партнери долучаться до підтримки спроможності громад.

  Прикладом ефективної співпраці держави та органів місцевого самоврядування є ліквідація наслідків підриву Каховської ГЕС. Зокрема, центральна влада оперативно підставила плече постраждалим регіонам, зокрема Агентство відновлення взяло на себе реалізацію проектів будівництва водогонів для забезпечення водою постраждалих громад. Кошти на реалізацію цих проектів виділено з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

  Також Мінінфраструктури працює над забезпеченням громад цифровими інструментами для управління відбудовою. Зокрема, йдеться про цифрову екосистему DREAM, яка допоможе громадам створити свій інвестиційний профіль та презентувати свої проекти донорам, партнерам та інвесторам.

  Однією із складових екосистеми є Геоінформаційна система регіонального розвитку (ГІС), яку наразі розробляє Мінінфраструктури. Система забезпечить можливість збирати соціально-економічну інформацію, яка стосується різних аспектів регіонального розвитку. Йдеться про дані про населення, його соціальний зріз, заміновані території, наявність та розвиток бізнесу, податкові надходження та інвестиції.

  Завдяки отриманій в системі інформації центральна та регіональна влада, місцеве самоврядування отримають повний набір даних, необхідних для прийняття якісних управлінських рішень щодо розвитку громад. А згодом і можливість встановлювати та відстежувати індикатори регіонального розвитку, узгоджені з аналогічними індикаторами ЄС.