• In English
 • Олександр Кубраков: Регіони і громади отримали фінансування проектів відновлення

  Спільними зусиллями держави та партнерів вдалося залучити 22 мільярди гривень на фінансування місцевих та регіональних проектів відновлення. Про це розповів Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков під час селекторної наради з очільниками обласних державних адміністрацій.

  Міністр поінформував представників місцевої влади про наявні джерела фінансування проектів відновлення. Серед них – Фонд ліквідації наслідків збройної агресії (Фонд ліквідації), а також три програми за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). Подання заявок на отримання фінансування, а також моніторинг та аудит щодо виконання затверджених проектів відбуватиметься у державній електронній системі управління відбудовою DREAM. Для моніторингу якості проектів відновлення, їхньої відповідності вимогам безбарʼєрності, енергоефективності та наявності укриттів долучатимуться експертні команди ПРООН та Агентства відновлення та розвитку інфраструктури.

  «Відновлення розпочинається з громад, адже саме на локальному рівні людина має отримати доступ до базових послуг, які забезпечують її життєдіяльність. Лідерство у відбудові – це відповідальність, саме тому на центральному, регіональному та локальному рівнях наша команда приділяє значну увагу прозорості та підзвітності процесу відбудови. Усі проекти відновлення, які втілюватимуться за кошти Фонду ліквідації та кредитних програм ЄІБ, є у системі DREAM, саме через цю систему буде забезпечена належна звітність щодо втілення проектів. Це важливо для держави, донорів, партнерів та громадян», – зазначив Олександр Кубраков.

  У рамках першого траншу з Фонду ліквідації громади та області отримають 6,6 мільярда гривень на реалізацію 157 проектів відновлення. З них 44% – це проекти капітальних ремонтів багатоквартирних будинків, решта – обʼєкти соціальної та критичної інфраструктури, школи, садочки, проекти відновлення водопостачання та водовідведення. Очікується, що найближчим часом Агентство відновлення отримає з Фонду ліквідації 3,6 мільярда гривень на реалізацію 44 проектів відновлення житлових будинків, критичної інфраструктури та соціальних об’єктів. Агентство впроваджує флагманські національні проекти та проекти для громад, в яких недостатньо спроможності та ресурсів для реалізації проектів критичного відновлення.

  Наступне засідання Міжвідомчої робочої групи щодо виділення коштів з Фонду ліквідації заплановане на п’ятницю, 7 липня. За результатами роботи очікується затвердження проектів з відновлення об’єктів житлового сектору, критичної інфраструктури. Перш за все – на капітальний ремонт багатоповерхових будинків та підготовку інфраструктури до опалювального сезону 2023-24 років. Міжвідомча робоча група розглядає лише ті проекти, які зареєстровані в екосистемі DREAM.

  Крім того, майже 4,5 мільярда гривень залишків кредитних коштів ЄІБ будуть передані як субвенція з держбюджету для проектування, будівництва та відновлення об’єктів будівництва громадського призначення, соціальної сфери, культурної спадщини, житлово-комунального господарства, а також інших об’єктів, що мають вплив на життєдіяльність населення. Проекти, запропоновані обласними військовими адміністраціями (ОВА), погоджує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, а фінансування для затверджених проектів буде спрямоване напряму в обласні бюджети. ОВА можуть подати свої пропозиції щодо фінансування проектів за рахунок субвенції до 19 липня 2023 року.

  Також в рамках Надзвичайної кредитної програми з відновлення України від ЄІБ у 2023-2024 роках планується профінансувати 71 проект на суму 3 мільярди гривень.

  Уряд також затвердив розподіл у 2023 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в рамках Програми з відновлення України в обсязі 5,3 мільярда гривень на фінансування 109 проектів громад, які пройшли конкурсний відбір за процедурою, погодженою з ЄІБ. Додатково опрацьовуються пропозиції конкурсного відбору щодо розподілу 4,1 мільярда гривень. Моніторинг вказаних проектів здійснюється експертами ПРООН. Всі проекти за цими програмами також зареєстровані в екосистемі DREAM, де має відбуватись звітування за процесом будівництва.