• In English
 • ОЕСР відзначає прогрес урядової реформи корпоративного управління у секторі держпідприємств
  Служба Міністра Кабінету Міністрів України, опубліковано 14 лютого 2019 року о 10:37

  Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР/ОЕCD) відзначила прогрес в реформуванні корпоративного управління у секторі підприємств державної форми власності в Україні та надала низку рекомендацій державі - як власнику та акціонеру компаній та безпосередньо одному зі стратегічних державних підприємств НАК «Нафтогаз України».

  Своє бачення розвитку ситуації, у тому числі в секторі видобутку та постачання вуглеводнів, ОЕСР виклала у спеціальному звіті, який представила робоча група Організації.

  У звіті визначені головні здобутки реформування держсектору. Серед них - схвалення нового законодавства про приватизацію, затвердження Основних засад впровадження політики власності щодо суб’єктів державного сектору, а також розробка і впровадження окремих політик для 15 особливо важливих для економіки держпідприємств. Окремо відзначено оновлення механізму роботи Комітету з призначень і професійний рівень висування кандидатур керівників та членів наглядових рад. В ОЕСР вважають позитивним український досвід формування наглядових рад та будування системи моніторингу 100 найбільших державних підприємств. Амбітними, на думку фахівців, є й програма реформування сектору природного газу та прийнятий план дій щодо корпоративного управління НАК «Нафтогаз України», де працює незалежна наглядова рада.

  «Україна підтверджує прихильність принципам ОЕСР та в майбутньому продовжить дотримуватися кращих практик країн-членів цієї організації на шляху реформування підприємств державної форми власності», - запевнив Міністр Кабінету Міністрів України, заступник голови Координаційної ради у зв'язках з  ОЕСР Олександр Саєнко, виступаючи на презентації звіту ОЕСР.

  Серед рекомендацій ОЕСР державі як власнику та акціонеру, в тому числі НАК «Нафтогаз України»: оновлення правових та нормативних засад роботи підприємств державної форми власності; створення професійного органу з функцією координації підприємств державної форми власності; ухвалення корпоративної стратегії НАК «Нафтогаз України» із забезпеченням балансу між державними та корпоративними цілями; усунення конфлікту інтересів при виконанні різних функцій організаціями-власниками, що працюють у секторі вуглеводневих речовин; запровадження прозорого та нейтрального для конкуренції механізму компенсації ПСО.

  Рекомендації для НАК «Нафтогаз» наступні: перш за все, виконати відокремлення діяльності з транспортування газу, що передбачено в Законі України «Про ринок природного газу»; надати необхідні повноваження наглядовій раді; вдосконалювати якість розкриття фінансової та нефінансової інформації.

  «Ми задоволені активним залученням українських урядових установ до проведення цієї оцінки. Маємо надію, що рекомендації ОЕСР будуть слугувати натхненням як для «Нафтогазу України», так й інших державних компаній, які прагнуть впроваджувати корпоративне управління. Я також маю надію, що вони будуть надихати державні органи, які виконують функцію власника в Україні, і прагнуть до розвитку конкуренції на своїх ринках», - додав Уле Т. Хорпестад, Надзвичайний і Повноважний Посол Норвегії в Україні.

  Прикметно, що окрему увагу фахівці звернули на питання обмеження максимального рівня винагород для голів і членів виконавчих органів держкомпаній та членів наглядових рад підприємств державного сектору - в тому числі і НАК «Нафтогаз України».

  Довідково

  У 2018 році були сформовані незалежні наглядові ради у таких державних компаніях – «Укрзалізниця», «Укренерго», «Укрпошта», «Адміністрація морських портів України» (завершено у лютому). Завершується відбір кандидатів до наглядової ради «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».