Відтепер рецепт на ліки проти розладів психіки і поведінки та епілепсії може виписати сімейний лікар. Це розширює обсяг допомоги, яку українці можуть отримати на первинці, а також доступність ліків за програмою реімбурсації.
Нині будь-який сімейний лікар, терапевт або педіатр може виписати пацієнту рецепт на ліки проти розладів психіки і поведінки. Для цього важливо, щоб пацієнт мав план лікування від психіатра або невролога, внесений в Електронну систему охорони здоров’я. На основі даних в ЕСОЗ лікар первинки випише рецепт.
Йдеться про 27 препаратів проти епілепсії, включених в програму реімбурсації, а також 30 препаратів проти:
– шизофренії, шизотипових станів та маревних розладів;
– розладів настрою (афективні розлади);
– невротичних, пов'язані зі стресом та соматоформних розладів.
Українці можуть отримати препарати проти цих розладів безоплатно або з незначною доплатою – вартість аптеці відшкодовує НСЗУ.
Раніше рецепт на ліки за цими напрямами могли виписати тільки психіатр або невролог. Всього з початку повномасштабної війни 15 147 українців отримали електронні рецепти на “Доступні ліки” при психічних розладах та поведінці, епілепсії.
Зараз, щоб отримати повторний рецепт, можна звернутися до будь-якого лікаря первинки, незалежно від того, чи укладена з ним декларація. А якщо у людини є зв’язок зі своїм сімейним лікарем, то лікар може виписати рецепт дистанційно, якщо він має доступ до ЕСОЗ.
Також на період воєнного стану лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові рецепти. Якщо пацієнт прийшов до лікаря, а у медзакладі немає електроенергії, інтернету або доступу до ЕСОЗ, то лікар випише паперовий рецепт, а в аптеці його погасять.
Аби отримати ліки, потрібно звернутися до будь-якої аптеки, яка має договір з НСЗУ. Адресу та контакти найближчої аптеки допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Радимо перед візитом до аптеки зателефонувати та уточнити про наявність потрібних ліків.
Первинна медична допомога продовжить розвиватися у бік надання психологічної допомоги. Один з важливих майбутніх кроків – це підготовка сімейних лікарів до надання ранньої, первинної психологічної допомоги. Нині Національна служба здоров'я України разом з партнерами працює над концепцією нового напряму Програми медичних гарантій “Психологічна допомога на рівні ПМСД”.